Церемонията по връчването на наградите ММЕТА (или Music Moves Europe Talent Awards) предстои в средата на януари следващата година в Грьонинген, Холандия. Тя е част от съпътстващата програма на един от най-големите музикални форуми в Европа - Eurosonic Noorderslag.
Всяка година компетентно жури избира няколко изпълнители, които да получат тези награди, а един от всички 16 номинирани ще спечели и специалната награда на публикатa.
Тази награда се определя след гласуване на сайта на наградите, а награда има и за гласувалите – самолетни билети до Холандия и обратно, две нощувки, пълен достъп до фестивала Eurosonic Noorderslag (15-18 януари 2020г.), както и посещение на церемонията по връчването на наградите MMETA, която ще се проведе на 17 януари. Още по-приятната изненада е, че наградата е за двама, така че всеки гласувал има шанса да сподели това страхотно преживяване с любим човек. Повече информация може да намерите на сайта на наградите.
В следващите седмици ще ви представим всеки един от 16-те номинирани изпълнители.
Днес избрахме да ви представим по-отблизо представителка на Белгия Шарлот Адижери.
Сензацията на белгийската поп сцена е родена и израснала в Гент, а родителите й са заселници от Карибите. През целият си съзнателен живот, изпълнителката е заобиколена от музика. По всичко личи, че Шарлот е наследила таланта и любовта си към музиката от нейната майка, която също е била певица. Тя израства с пеенето на майка си, което е включвало изключително богато жанрово разнообразие – от френските шансони и „йе-йе“ музиката, до карибските латино ритми. Сценичните изяви на Адижери започват в късните и тийнейджърски години, а по-късно учи музика в университета в Хаселет в родната Белгия. През това време тя става част и от малката, но завладяваща музикална ъндърграунд сцена на Гент, която по това време е разпознаваема чрез своите шумни хард-кор пънк банди.
През 2015-а тя създава WWater – собствен пост-пънк солов проект, който тя определя като терапевтичен начин да изследва личният си вътрешен свят. През същата година тя среща един от основните си колаборотори и днес – Болис Пюпюл, като двамата са част от звукозаписният лейбъл "Deewee"". Двамата започват да работят под псевдонима Адижери и се потапят сериозно в дълбините на дарк уейв музиката. Ето какво споделя 28-годишната изпълнителка за работата си с Болис: „С него говорим на един и същ музикален език и според мен в това отношение той притежава най-невероятният, разнообразен и енциклопедичен вкус. Но най-много ми допада това, че в музикалното си изразяване той е непринуден, неподправен и толкова истински. И да, не на последно място също като мен е повлиян сериозно от пънк музиката. Наистина е много ценно да имаш толкова близко до себе си човек, който никога не губи желание и енергия да прави музика!“.
Чрез общи приятели, братята Давид и Стефан Дюаел от електронното дуо Soulwax се свързват с нея и и предлагат да запише lip-sync видеовърху парче, което е част от продуцираният от тях саундтрак към филма “Belgica”. След като чуват наистина гласът и, нейната актьорска работа с тях се превръща в реална звукозаписна сесия, а след нея следват и още такива.
През 2017-а излиза първият и “EP” албум озаглавен "Charlotte Adigery"". През март тази година излезе нейната втора “EP” продукция, носеща заглавието“Zandoli”, а името идва от местното наименование на малък вид гущер, който се среща на о-в Мартиника, родното място на нейните родители.
Само преди две седмици пък излезе и новият и сингъл “Yin Yang Self-Meditation”, който представлява точно това, към което насочва и името. Това е една 17-минутна медитационна изповед, а ето как самата тя я определя: „Този запис е покана за вглеждане към това, което е вътре в нас. Не само към мен самата, надявам се и към тези, които ще го чуят. Това е ритуал за освобождаване от някои неща. Писна ми от това да съм заседнала в тази ограничаваща ментална реалност, в този мисловен затвор и исках да погледна отвъд това. Страданието не е породено от конкретният проблем, който ни измъчва. Постоянно се тревожим, че не получаваме достатъчно или че по някакъв начин сме били отхвърлени. Страхуваме се, че можем да останем неразбрани. Страх ни е дори от това, че не можем да контролираме бъдещето. В тази медитация, предизвиквам всички просто да слушат гласа ми в моето лично психологическо пътуване, чрез което искам да се сбогувам с всички тези грешни мисловни модели, с всички слепи страхове. Подобно откровение е способно да доведе до единение, разбиране и състрадание“.
Чуйте музиката на Шарлот Адижери и ако ви допаднат стилът и енергията ѝ, дайте гласа си за нея, защото един от вас може да спечели вълнуващото пътуване до Холандия.
Побързайте! Гласуването продължава до 15 ноември.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..