Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разказ от първо лице:

30 дни по Пътя на коприната

Извън зоната на комфорт животът става много по-интересен, а дните - много по-дълги

Милен Германов, Методи Милев и Асен Долмов
Снимка: Личен архив

Трима мъже прекосиха за 30 дни с кемпер няколко държави по Пътя на коприната.

Едно такова пътуване е нещо между пътешествие и спорт, казва Милен Германов в предаването „Нощен хоризонт“. Кураж, малко пари и свободно време – това според Милен е нужно, за да се впуснеш напред към неизвестното.

„Толкова много свят и толкова много хоризонти се откриха през тези 30 дни. Пожелавам на всеки, който има възможност, да направи такова пътешествие. Когато се откъснеш от средата, когато излезеш от зоната на комфорт, когато тръгнеш без да знаеш накъде, просто само с отправна точка, изведнъж животът става много интересен и дните стават много дълги.“

Началото е Турция. После преминали Иран по дължина, влезли в Туркменистан, Узбекистан, Таджикистан като строго планинска държава – преминали са по т.нар. Памирска магистрала,  следва Киргизстан. Обратно, но по други маршрути, са се прибрали в България.

Невероятният Иран

Защо Памир? „Защото ще видим много различен свят – винаги това е било водещото при нас. Европа отдавна не ми е интересна. Възхищавам се на Западна Европа, но всичко е толкова уредено, толкова подредено, че в един момент ти става скучно. А по всички тези дестинации ние стигнахме до Китай. Видяхме супер различен свят, супер различни хора, нрави. Приключения – да ги ринеш с лопата! Аз исках да се върна и в Иран. Иран е невероятна държава, Изключителна държава. Абсолютно самодостатъчна. Те си произвеждат всичко. Дори сега, когато отидохме в период на много силно ембарго. Иранците са прекрасен народ. Никой не бива да се заблуждава от това, което пише в медиите, че едва ли не там в момента е военно положение…“

„Това, което ние направихме, беше на 80% Пътят на коприната. Това си е изначалният път, по който са пътували керваните“, обясни Милен Германов.

„Пътуваме трима приятели. Познаваме се от ученическите си години. И тримата сме на 37“, продължава да разкрива Милен. Така той, Методи Милев и Асен Долмов се натоварват в това, което наричат кемпер и потеглят.

Всъщност класически кемпер не може да мине Памир, ако го мине, на финала ще е разглобен, уточнява Милен. Пътуват със специално пригоден бус, а Асен, който има автосервиз, е основният им технически коз, ако нещо се повреди.

Памирската магистрала

Ако не си правил поне подобно на това пътешествие, ти се струва супер страшно, споделя още Милен Германов. Затова и тримата стъпват върху опита си отпреди две години, когато правят мини пътешествие в подобен формат – с 30-годишен кемпер под наем атакуват Памирската магистрала и отпразнуват юбилея на возилото.

„Ние му подарихме подарък – за 30-годишнината да обиколи всички възможни планини в Турция, Грузия, Азербайджан, влезе до Иран кемперчето, стигна до средата – град Исфахан, не се разпадна. В Армения се качихме на 2700, проход…“

Сега, в последното пътешествие 1600 км на хубав път за 20-тина часа се минават спокойно с кемпер, споделя от първо лице Милен Германов. Различните участъци отнемат и различно време – в Памир например за 13 часа са изминали едва 100 километра.

Мармоти и сурови планини

Памир са преминали за осем дни. Милен си спомня за Памирското плато като за „несравнимо място“. „Там видяхме стотици, стоти ци мармоти, пълно е. За тях това е рай. Те са любопитни, показват се от дупките, гледат, много са смешни.“

Последвали девствени, стръмни, сурови планински райони по пътя към афганистанската граница. „То и коли няма. Някакъв път, по който пътуват само много рядко моторчета и магаренца. Те там сами си отглеждат всичко. Правят си някаква нивичка в нищото и съответно селото се разраства, нямат ток, нямат нищо. Махат ни от там и ние им махаме…“

С хамбургски салам и кефир са оцелявали в Туркменистан и Таджикистан, където хранителните магазини не се отличавали с особено разнообразие.

Хората във всички тези държави са много по-готови да помогнат и много по-човечни, обобщи впечатленията си Милен Германов. Наблюденията му за Иран например сочат, че там хората са по-щастливи от нас, а ние тук – много повече в плен на западните модели. 

„И няма момент на притеснение, че някой ще те ограби, че нещо ще се случи. Ние карахме три колела, които не са евтини, нормални, стандартни, хубави колела. Нито веднъж не ги вързахме с веригата, а сме спали не само по диви места, спали сме по паркинги с тирове, коли…“

Цялото интервю с Милен Германов слушайте в звуковия файл.
Снимки: Милен Германов - Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08