Едно такова пътуване е нещо между пътешествие и спорт, казва Милен Германов в предаването „Нощен хоризонт“. Кураж, малко пари и свободно време – това според Милен е нужно, за да се впуснеш напред към неизвестното.
„Толкова много свят и толкова много хоризонти се откриха през тези 30 дни. Пожелавам на всеки, който има възможност, да направи такова пътешествие. Когато се откъснеш от средата, когато излезеш от зоната на комфорт, когато тръгнеш без да знаеш накъде, просто само с отправна точка, изведнъж животът става много интересен и дните стават много дълги.“
Началото е Турция. После преминали Иран по дължина, влезли в Туркменистан, Узбекистан, Таджикистан като строго планинска държава – преминали са по т.нар. Памирска магистрала, следва Киргизстан. Обратно, но по други маршрути, са се прибрали в България.
Невероятният Иран
Защо Памир? „Защото ще видим много различен свят – винаги това е било водещото при нас. Европа отдавна не ми е интересна. Възхищавам се на Западна Европа, но всичко е толкова уредено, толкова подредено, че в един момент ти става скучно. А по всички тези дестинации ние стигнахме до Китай. Видяхме супер различен свят, супер различни хора, нрави. Приключения – да ги ринеш с лопата! Аз исках да се върна и в Иран. Иран е невероятна държава, Изключителна държава. Абсолютно самодостатъчна. Те си произвеждат всичко. Дори сега, когато отидохме в период на много силно ембарго. Иранците са прекрасен народ. Никой не бива да се заблуждава от това, което пише в медиите, че едва ли не там в момента е военно положение…“
„Това, което ние направихме, беше на 80% Пътят на коприната. Това си е изначалният път, по който са пътували керваните“, обясни Милен Германов.
„Пътуваме трима приятели. Познаваме се от ученическите си години. И тримата сме на 37“, продължава да разкрива Милен. Така той, Методи Милев и Асен Долмов се натоварват в това, което наричат кемпер и потеглят.
Всъщност класически кемпер не може да мине Памир, ако го мине, на финала ще е разглобен, уточнява Милен. Пътуват със специално пригоден бус, а Асен, който има автосервиз, е основният им технически коз, ако нещо се повреди.
Памирската магистрала
Ако не си правил поне подобно на това пътешествие, ти се струва супер страшно, споделя още Милен Германов. Затова и тримата стъпват върху опита си отпреди две години, когато правят мини пътешествие в подобен формат – с 30-годишен кемпер под наем атакуват Памирската магистрала и отпразнуват юбилея на возилото.
„Ние му подарихме подарък – за 30-годишнината да обиколи всички възможни планини в Турция, Грузия, Азербайджан, влезе до Иран кемперчето, стигна до средата – град Исфахан, не се разпадна. В Армения се качихме на 2700, проход…“
Сега, в последното пътешествие 1600 км на хубав път за 20-тина часа се минават спокойно с кемпер, споделя от първо лице Милен Германов. Различните участъци отнемат и различно време – в Памир например за 13 часа са изминали едва 100 километра.
Мармоти и сурови планини
Памир са преминали за осем дни. Милен си спомня за Памирското плато като за „несравнимо място“. „Там видяхме стотици, стоти ци мармоти, пълно е. За тях това е рай. Те са любопитни, показват се от дупките, гледат, много са смешни.“
Последвали девствени, стръмни, сурови планински райони по пътя към афганистанската граница. „То и коли няма. Някакъв път, по който пътуват само много рядко моторчета и магаренца. Те там сами си отглеждат всичко. Правят си някаква нивичка в нищото и съответно селото се разраства, нямат ток, нямат нищо. Махат ни от там и ние им махаме…“
С хамбургски салам и кефир са оцелявали в Туркменистан и Таджикистан, където хранителните магазини не се отличавали с особено разнообразие.
Хората във всички тези държави са много по-готови да помогнат и много по-човечни, обобщи впечатленията си Милен Германов. Наблюденията му за Иран например сочат, че там хората са по-щастливи от нас, а ние тук – много повече в плен на западните модели.
„И няма момент на притеснение, че някой ще те ограби, че нещо ще се случи. Ние карахме три колела, които не са евтини, нормални, стандартни, хубави колела. Нито веднъж не ги вързахме с веригата, а сме спали не само по диви места, спали сме по паркинги с тирове, коли…“
Цялото интервю с Милен Германов слушайте в звуковия файл."Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..
"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..
Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 . Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..
Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти . В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..
" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..