Симпозиум е част от календара на Пловдив 2019 - Европейска столица на културата.
"Аз често съм бил в Пловдив - и като художник, и като автор за участие в изложби, но миналата година по това време за първи път се качих на хълма на Альоша, на Бунарджика. И тогава това преживяване, това мое първо качване беше повод да се направи целият проект, като същинската част на проекта е късометражен филм, който работим с Катерина Свобода, който заснехме преди около един месец", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Камен Стоянов.
Песен за Альоша, написана през 1962 година, става много популярна в целия Съветски съюз и с това и паметникът става популярен, отбеляза Стоянов. Като друг интересен факт, който са открили той споменава визуален прототип на скулптурата, който се казва Алексей Иванович Скурлатов. Той е бил в Пловдив, една година е служил, негова фотография остава и попада като първообраз при направата на паметника.
"Този човек 1982 година пристига в Пловдив, има негова снимка пред паметника на Пловдив. Хорът на Пловдив му изпява тази песен", поясни още Камен Стоянов.
"Котката - това е един друг такъв събирателен образ в Пловдив, един по-ориенталски, с който човек се сблъсква, когато идва в Пловдив. Котката влиза в нашия филм с една фотография, там се случва една двойна експозиция и накрая имаме една двойна експозиция, на която котката и Альоша се срещат върху фотохартията", посочи Камен Стоянов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..