Рухна ли митът за чилийското икономическо чудо? Това е един от въпросите на седмицата заради масовите протести в страната срещу високите цени и неравенството. Напрежението не се успокои след предложения от президента пакет от социални мерки, нито след смените в правителството. Заради изострената обстановка Чили се отказа от домакинството на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, а също и на форума на ООН за климатичните промени.
„Това беше много трудно решение, което ни причинява много болка“, посочи чилийският президент Себастиан Пинера и допълни:
„Когато бащата има проблеми, той трябва да даде предимство на семейството си пред другите възможности, президентът винаги трябва да постави своите сънародници над всички останали“.
Зад протестите в Чили стоят много широки социални слоеве. Става дума за напрежение, трупано много години, изходът е промяна на конституцията и смяна на системата, смята Мирослава Петрова - Гутиерес. Тя е преводач, експерт по Латинска Америка. От 20 години живее в Чили, води и активна обществена дейност. Член е на лявата партия „Демократична революция“.
С годишен доход на глава от населението над 20 000 долара Чили е начело в Латинска Америка. Неравенството обаче е огромно и това ясно си личи в Сантяго, където живее над една трета от 17-милионното население на страната, разказва Мира Гутиерес:
„Сантяго е 7-милионен град, в който има голямо териториално неравенство – квартали, които са много бедни, и такива, които са много богати. Протестите започват да се местят към източните квартали, които винаги са били бастион на средната и богата класа, защото икономическата система, която бе наложена през 80-те г. при диктатурата на Пиночет, създаде такова неравенство, че всички хора – бедни и богати, сме в едно и също положение“.
Капката, която преля чашата на търпението в Чили, беше решението на властите в столицата да увеличат цената на билета за метрото. Всъщност става дума за минимално вдигане - от 800 на 830 песо (с почти 4 евроцента - б.р.) - до 1 евро. Въпреки че после чилийското ръководство се отказа от идеята и продължи с редица други отстъпки, духът от бутилката вече беше пуснат. От какво недоволстват хората - какви са приблизителните пенсии и заплати в доскоро най-благополучната страна в региона ?
„Минималната пенсия в Чили е около 100-120 евро, а минималната работна заплата – 400 евро, при положение, че метрото струва 1 евро, за да отидеш и да се върнеш от работа са нужни 2 евро на ден и може веднага да се направи сметка, колко излиза метрото. Цените на продуктите от първа необходимост са много високи, големите супермаркети определят цените. При тези заплати е абсолютно невъзможно да се стигне до края на месеца“, казва Гутиерес.
Много чилийци, измъкнали се от бедността, се оплакват, че и като средна класа едва свързват двата края. Прави ли са онези, които говорят за срив на чилийското икономическо чудо?
„Точно така е, това е едно сриване на модела, наложен от Пиночет“, допълва тя.
Тези дни беше прието и замразяване на цените на тока, които се вдигат непрекъснато. Същото се случва и с винетките. Към това се прибавят високите разходи за здравеопазване и образование, а задлъжняването е една от най-големите злини, засягащи домакинствата заради растящите цени.
В хода на протестите президентът консерватор Себастиан Пинера увери, че е чул гласа на хората. Обеща реформи, се извини и от името на предшествениците си за социалното неравенство.
Трябва да се тръгне към смяна на модела, категорична е Мира Гутиерес: „Голямата стъпка трябва да е промяна на конституцията“.
Никой не одобрява насилието, палежите и грабежите, до които се стигна при демонстрациите, подчертава Мира Гутиерес. Положението на президента консерватор Себастиан Пинера определя като сложно, въпреки че протестите според нея са социални, не политически. Основният стремеж е към подобряване на живот, не към сваляне на правителството. Според българката, която също участва в демонстрациите, няма конкретна политическа партия, която да стои зад протестите - прекалено са мащабни, за да бъдат режисирани.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Десетки хиляди излязоха в чилийската столица Сантяго на поредна демонстрация, предизвикана от икономическите неравенства в южноамериканската страна. Протестите в Чили навлизат във втората си седмица. Основните искания - по-добър достъп до здравеопазване,..
Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави..
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..