Днес в 16.30 в книжарницата на Първи корпус на Нов български университет почитатели ще си спомнят за Милчо Левиев. Ще бъде представен архивът на маестро Левиев, дарен лично от него на университета в началото на 2012 година.
"Ние, в Нов български университет, сме много длъжни на Милчо Левиев и трябва, надявам се не само тази есен, и не само по повод книгата на Владимир Гаджев, но и в следващите години, да продължим да си спомняме непрекъснато за него, тъй като той не само че е бил почетен професор на Нов български университет, но и правеше майсторски класове. И всъщност внасяше своя дух на свобода", обясни в предаването "Хоризонт до обед" доц. д-р Йордан Ефтимов.
За политиката, музиката, обществените нагласи, Държавна сигурност и общото между тях и Милчо Левиев разказва в книгата си „Артистът не е самотен остров” нейният автор и музикален критик Владимир Гаджев.
В книгата Милчо Левиев е показан много сложно, противоречиво, изтъкна Йордан Евтимов. "В книгата за Милчо Левиев може да се научи страшно много за София и Пловдив от 60-те години до наши дни. Какво се е случвало в тези градове, с техните институции, в оркестрите, в джаза изобщо в България, в джаза в Щатите и в света. Взаимодействието на Милчо Левиев с български и чуждестранни джазмени, с политици и какво ли не", допълни Ефтимов.
Книгата разкрива детайли от личността на музиканта Милчо Левиев.
"По-интересното е, че като много млад (ние бяхме на практика комшии, но не се познавахме, разликата ни във възрастта не позволяваше по това време да общувам с него), още тогава беше много остър характер, с много остри ръбове, които по много интересен начин отново се появиха вече в доста напредналата му възраст", допълни авторът на книгата Владимир Гаджев.
Статии за Милчо Левиев в български издания са събирани много трудно, посочи още Гаджев.
"Последното нещо, което успях да си набавя, беше на Петър Ступел, Бог да го прости, негова рецензия във вестник "Народна култура" тогава, за първия концерт в зала България, 1966 година, на Квартета "Джаз фокус 65". Аз си я набавих съвършено случайно, в архива на Манол Цоков в Габрово, за който също съм направил книга, която някъде януари може би ще излезе, защото той също е един от пионерите на тази музика в България като цяло", разказа пред "Хоризонт" Владимир Гаджев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..