Европейската комисия занижи прогнозите си за растежа на икономиката в еврозоната и в целия съюз. Това става ясно от черновата на Есенната прогноза, с която "Хоризонт" разполага минути преди официалното й представяне. За България прогнозите за 2020 и 2021 година са доста под тези, записани в средносрочната рамка на Министерството на финансите.
През тази година българската икономика ще отбележи ръст от 3,6 на сто, което е единствената по-оптимистична оценка от тази на финансовото министерство, става ясно от черновата на Европейската комисия. В нея обаче се прогнозира, че догодина икономиката ни ще отбележи ръст от 3% при 3,3 на сто прогноза от българска страна. За 2021 година разминаването е още по-голямо - Брюксел предвижда 2,9% ръст на брутния вътрешен продукт, докато София - 3,3 на сто.
Като цяло за Европейския съюз, включително и Обединеното кралство, очакванията са тази година икономиката да отбележи ръст с 1,4 и да запази това темпо през следващите две години.
В черновата от Брюксел изчисленията са правени с и без участието на Обединеното кралство, но прогнозите не се различават.
В еврозоната прогнозите отново са ревизирани надолу - 1,1 на сто тази година и 1,2 на сто следващите две.
Инфлацията ще остане много ниска, а в края на периода не е изключено на места безработицата да започне да расте.
Брюксел отбелязва, че има отчетлива разлика между икономиките, движени основно от промишлеността и тези, чиято добавена стойност се постига основно чрез други сектори. Очаква се към този час прогнозите да бъдат представени от зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис и еврокомисаря по еврото Пиер Московиси в Брюксел.
Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ. Властите твърдят, че при..
Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието. Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..
Служители на Национален парк "Пирин" и пожарникари от Сандански гасят пожар, възникнал в Кресненския дял на защитената територия. Огънят е бил забелязан от парковата охрана в късния следобед вчера и веднага група служители са тръгнали към мястото, което е труднодостъпно и е на 1880 метра надморска височина, потвърди БНР главният експерт в..
Проблемът с кадрите в болниците може да се реши с бърза промяна на финансовия модел на системата на здравеопазване, каза в интервю пред БНР управителят на частна болница в София Андрей Марков , който е и член на УС на Българската болнична асоциация. "Започнахме тази дейност през 1995 – 1996 г. и замръзна в 2000 г. Оттогава..
Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу получи присъда от година и осем месеца за "обида и заплахи" към градския прокурор Акън Гюрлек. В съда Имамоглу отрече всички обвинения, като посочи, че е преследван заради плановете си да участва в президентските избори през 2028 г. Днешното дело е по едно от поредицата обвинения срещу..
Един от двамата основни свидетели по делото срещу варненският кмет Благомир Коцев - бившият му заместник Диан Иванов, оттегли показанията си с аргумента, че са дадени под натиск на инспектор от антикорупционната комисия. Иванов е уведомил за това Софийската градска прокуратура, става ясно от негов пост в социалната мрежа Facebook. Диан Иванов:..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..