Съвременната библиотека трябва да бъде място за образование, информация и комуникация за всеки. Така смята Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация "Глобални библиотеки - България". Фондацията организира конференцията "Предизвикателства пред обществените библиотеки в 21 век".
"Тъй наречената цифрова трансформация, която ни предстои, е едно от основните предизвикателства за библиотеките - как ние да ги направим технологично да отговарят на изискванитя на съвременните читатели. Начините на четене и представяне на информацията се променят буквално с месеци, не с години", каза в предаването "Хоризонт до обед" Тарандова.
В края на ноември предстои подписването на споразумение между Министерството на културата и Министерството на образованието и науката. По силата му библиотеките и училищата по места ще могат да кандидатства с общи програми, които да насърчават знанията по български език и четенето.
Малките библиотеки трябва да променят матрицата
Начинът на обслужване в библиотеките в малките селища трябва да се промени, категорична е Спаска Тарандова.
"Когато усилията на общината и на читалищата се обединят в това да се оборудват наистина, едни библиобуси, които, да се знае всеки ден в кое населено място са, тогава ще бъде много лесно да се заделят необходимите средства. Там да има актуална литература, там да има компютри, там да има периодични издания, които да могат да се ползват от гражданите при нужда."
Пример от Монтана дава директорът на Регионалната библиотека Анелия Иванова. Служителите в библиотеката са си поставили за цел да привличат читатели, които са обсебени от технологиите. За целта библиотекарите са били обучени.
"За да може да работим с тях и да разберем техните потребности. След това в библиотеката осигурихме такива нови технологии. За нас не е тема табу да има компютри, дрон, очила за виртуална реалност...", разказва Анелия Иванова.
Толстой в електронен формат и дронове над града
Основното е да се намери пресечната точка между новите технологии и традиционната роля на библиотеката, подчертава тя. "Няма нищо лошо в това един Толстой да се чете на електронен носител, важното е той да се чете."
"Използваме дрон, идва група с ученици, заснемат кадри от града ,след което обособяват една виртуална изложба с кадрите, които са занели. След което тази виртуална изложба я използваме за по-малките деца, на които я показваме и запознаваме със забележителностите на града, или наши гости", разказа още Иванова.
Има и приложение за смартфон, което дава достъп на децата до различна информация на Регионалната библиотека в Монтана. "С по-малките деца отново работим с новите технологии. При тях има една поредица от обучения с роботчета..."
Библиотеката - притегателна и през лятото
В библиотеката са разработили и лятна програма за безплатни занимания - от моделиране с природни материали до интерактивна игра за познаване на часовника за най-малките.
"С цялата тази програма се стремим да внушим на родителите и на децата, че през лятото също неформално да се учи, за да поддържат те своя ум, да придобиват нови знания и умения и то в една неформална среда, не в училище, а в библиотеката", допълни Анелия Иванова.
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..
Внесеният проектобюджет за следващата година предизвика недоволство в различни обществени сектори. Преди дни зърнопроизводителите обявиха, че са в..