Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години по-късно - как дойде и какво ни донесе демокрацията?

Снимка: архив

Липсата на самооценка попречи за 30 години да не постигнем усещането за свобода и демокрация, с които тръгнаха промените. Това е мнението на Копринка Червенкова – журналист, която преди 30 години беше един от активните членове на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България.

„След 10 ноември една огромна част от българското население занули биографиите си, реши, че трябва да започне на чисто. 30 години се мъчи да произведе новите си самоличности и непрекъснато изпада в тежки кризи, екзистенциални. Мисля, че в момента ние сме в тежка екзистенциална криза. Виждам, че много хора нямат реална самооценка и това е и проблемът на обществото“, обясни тя в интервю за предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Системата не е могла да продължи по начина, по който е функционирала, каза от своя страна Георги Пирински във връзка с падането на Тодор Живков от власт на 10 ноември 1989 година. Той обясни, че това не е бил преврат:

„Това е смяна на ръководството на партията, като необходимо решение, взето колективно съгласно устава, с разбирането, че са необходими много дълбоки промени в страната – и политически, и икономически, и духовни, и че такива промени не могат да се осъществят при оставането на поста генерален секретар на Тодор Живков. Това не е някаква борба за власт“.

Според Алексения Димитрова, журналист и автор на книгата "Секретните доклади на Сол Полански за 10 ноември", САЩ са имали интерес към Източна Европа.

„САЩ са имали интерес от това какво се случва в България, но той е сведен предимно до смяната на имената, Възродителния процес и до всичко, което се отнася в тази връзка до човешките права“, коментира Димитрова, която работи с документите на Държавния департамент след тяхното разсекретяване. Тя разказа за кореспонденцията на Сол Полански с Американската държава и неведението на САЩ за процесите в България.

Къде сбъркахме в нашия преход?

„Политическите решения бяха резултат на постигнато съгласие на Кръглата маса, където бяха подписани 11 документа, от които 9 споразумения, за това как да бъдат проведени първите избори, как да бъде организиран политическият живот, как да бъдат включени в предизборния процес медиите. Това, което не стана, що се отнася до икономическите реформи – на кръглата маса имаше съгласуван проект на основни положения на принципите и съдържанието на икономическата реформа. Той беше съгласуван на равнище работна група с дата 10 април, но не беше подписан. Това беше израз на категоричното намерение на тогавашния Съюз на демократичните сили да подчини икономическата реформа на завладяването на политическата власт“, разказа Георги Пирински, който беше съпредседател на Националната кръгла маса, определила начина, по който да бъдат извършени политическите трансформации в страната.

Копринка Червенкова смята: „Всички решиха, че това, което е било социалистическата държава, то е нашето наследство и сега ще го поделим между 9 млн. души. Не може да стане. От това произлезе цялата драма“.

За „червените куфарчета“ Алексения Димитрова посочи: „Става въпрос за външнотърговските дружества, които получиха много големи капитали преди 10 ноември, в периода 1985-1990 г. Закрито е Министерството на външноикономическите връзки, а архивът му е изчезнал. Ако са раздавани пари и след това тези дружества не са контролирани, това е формата на „червени куфарчета“, не физически. 384 задгранични дружества са работили и след закриването на министерството, но вече е нямало контрол над тези средства“.

Минало и бъдеще

Докато не се разберем за миналото, не можем да правим прогнози за бъдещето, смята Червенкова.

Според Пирински за миналото няма да можем да се разберем с оглед на продължаващите различия. Предизвикателството е как ги обсъждаме и до каква степен допускаме различните гледни точки да станат разделителни линии в обществото, добави мнението си той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният мрежов оператор излезе с позиция след спирането на тока в Испания

Президентът на националния испански мрежов оператор Red Electrica с първа позиция след безпрецедентното спиране на тока. Беатрис Коредор защити производителите на енергия от възобновяеми източници и отхвърли възможността да подаде оставка. Два дни след срива на електроенергийната система в интервю за радио "Кадена Сер" Коредор обяви, че..

публикувано на 30.04.25 в 17:24

Всички общински съветници в Кюстендил: "Не" на ветрогенераторния парк в Осоговската планина

С 36  гласа "против" -  от всички 36, участвали в заседанието, общинските съветници в Кюстендил отхвърлиха докладната за изграждане на ветрогенераторен парк в Осогово. Повече от два часа около 200 протестиращи през сградата на Общината настояваха за гаранции, че такива проекти, съсипващи планината или земеделски земи в района, няма да се..

публикувано на 30.04.25 в 17:18

Парламентът прие промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения

Парламентът прие окончателно промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Това е един от законите, от чието приемане зависи одобрението за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Промените предвиждат изключение от..

публикувано на 30.04.25 в 17:02

Столичната община възобнови премахването на незаконен строеж край язовир "Искър"

Столичната община възобнови премахването на незаконния строеж край язовир "Искър" в ловното стопанство на територията на Югозападното държавно предприятие. На място пред сградата в стопанството, която се събаря, дойдоха Иван Василев – зам.-кмет в направление "Финанси и здравеопазване", и Никола Лютов – зам. -кмет в направление "Правен и административен..

публикувано на 30.04.25 в 16:58

Украйна е готова да подпише споразумението за природните ресурси със САЩ

Украйна е готова да подпише споразумението за природните ресурси със Съединените щати и това може да стане още днес, съобщава Ройтерс. Завършен е проектът на споразумението, което предвижда създаване на съвместен фонд за управление на украинските инвестиционни проекти. Украинският министър на икономиката Юлия Свириденко тръгва към Вашингтон..

публикувано на 30.04.25 в 16:55

МВР обсъди засилване на мерките за пътна безопасност

Повече от 2,5 млн. проверки са направили пътните полицаи в страната от началото на годината до 27 април, проверени са близо 1 млн. водачи. Това заяви във Велико Търново комисар Димитър Мичев, началник на Пътната полиция към Главната дирекция "Национална полиция". До 9 юли по пътищата на страната трябва да бъдат поставени още 187 камери на МВР..

публикувано на 30.04.25 в 16:40
Доц. Златогор Минчев

Доц. Златогор Минчев: Всяка мрежа да бъде дублирана, докато обновявате едната, другата действа

Изкуственият интелект (ИИ) може много да ни помага, но крайните решения трябва да останат у нас  хората.  И в дигиталната ера ИИ предлага, но решенията се взимат от човешкия фактор, каза в интервю пред БНР доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии и ръководител на секция Информационни технологии в..

публикувано на 30.04.25 в 16:40