Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Взрив на кола бомба в Североизточна Сирия, има убити

Турското министерство на отбраната съобщи днес, че кола бомба е убила най-малко 8 цивилни в Североизточна Сирия близо до намиращия се под контрола на Турция град Тал Абияд, предаде Асошиейтед прес.

Министерството съобщи още, че 20 души са били ранени при атака срещу село южно от Тал Абияд, като обвини за нападението сирийските кюрдски сили.

На 9 октомври Турция предприе военна операция в Североизточна Сирия срещу кюрдските Сили за защита на народа, разглеждани от Анкара като терористична организация и сирийско разклонение на нелегалната Кюрдска работническа партия (ПКК). Кюрдските бойци призоваха сирийската армия да спре турската офанзива.

Въпреки примирие, постигнато с посредничеството на Русия, сирийските правителствени сили влизат в сблъсъци с турските части и подкрепяните от тях бойци от сирийската опозиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нападение с дрон предизвика пожар в петролен склад на Крим

Украинско нападение с дрон е довело до пожар в голям петролен склад на анексирания от Русия украински полуостров Крим. Дронът е ударил съоръжението в град Феодосия през нощта, предизвиквайки пожар, според назначения от Русия лидер на Крим Сергей Аксьонов. Засега няма данни за жертви. Според информациите над Крим са били свалени повече от 20..

публикувано на 13.10.25 в 05:11

Над 640 хиляди нуждаещи се ще получат пакети с храни и хигиенни материали

От днес по графици за отделните общини в страната Българският червен кръст ще раздава пакети с хигиенни материали и основни храни. Те ще стигнат до над 640 хиляди нуждаещи се българи. Закупени са от Агенцията за социално подпомагане по европейската програма " Храни и основно материално подпомагане ". Едночленните и двучленните семейства ще получат по..

публикувано на 13.10.25 в 04:38

Британският министър на образованието смята, че университетите трябва да защитят еврейските студенти

Британският министър на образованието Бриджит Филипсън заяви, че университетите трябва да действат, за да защитят еврейските студенти от тормоз и дискриминация в кампусите, излагайки мерки за справяне с антисемитизма.  Бриджит Филипсън заяви, че се наблюдава "неприемливо увеличение на антисемитизма" в университетите и добави, че много..

публикувано на 13.10.25 в 03:45

Предупреждения за нови валежи след наводнения в Каталуния

Проливни дъждове предизвикаха наводнения в каталунската провинция Тарагона. В района е обявен червен код за опасно време. Гражданска защита изпрати предупреждение до мобилните телефони на местните жители да не напускат домовете си и да пътуват само в краен случай.  Министерството на образованието в Каталуния отмени учебните занятия в пет района в..

публикувано на 13.10.25 в 03:41

ДПС-Ново начало се очертава като първа политическа сила на изборите в Пазарджик

Междинните резултати от Общинската избирателна комисия очертават ДПС-Ново начало като първа политическа сила в Пазарджик. На втора позиция са ПП-ДБ, следвани от БСП и ГЕРБ. Преди окончателните резултати и разпределението на мандатите в новия 41-местен парламент можем да кажем, че границата преминават ПП "Свобода", "Възраждане" и листата на бившия..

публикувано на 13.10.25 в 03:33

БЧК започва раздаването на помощи на нуждаещи се в Ямболска област

От днес Българският Червен кръст започва раздаването на помощи на нуждаещи се в Ямболска област.   Хранителните пакети ще бъдат раздавани по график в петте общини на областта, като кампанията ще приключи най-късно в Ямбол. Близо 7200 жители на областта имат право да получат пакетите с трайни хранителни продукти и хигиенни..

публикувано на 13.10.25 в 03:30

Завършва ремонтът на съоръжението за регулиране нивото на Тунджа в Ямбол

В Ямбол завършва ремонтът на съоръжението, което регулира нивото на Тунджа в градския ръкав на реката.  В продължение на няколко години изравнителят е в аварийно състояние, а заради опасност от срутване мостът, който е част от него, близо 10 години остава затворен.    Дейностите продължиха повече от три месеца, като предварително беше..

публикувано на 13.10.25 в 02:16