Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школата Баухаус и нейните следи в България

Светът отбелязва едновековния юбилей на архитектурния стил

7
Посетители пред картина на Лионел Файнингер от 1921 г., част от колекция, посветена на школата Баухаус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов български университет днес е домакин на международната конференция „Векът на Баухаус“. Конференцията се провежда по проект „Един век школата Баухаус“. Събитието се организира във връзка с едновековния юбилей от основаването на световноизвестната архитектурна школа Баухаус в Германия. В Съюза на архитектите годишнината се отбелязва с изложбата „100 години Баухаус“.

В предаването „Графити по въздуха“ гостува проф. Росица Никифорова от „Варна дизайн форум“, която е съавтор на книгата "Школата Баухаус и архитектурата на  българското Черноморие". В написването н акнигата са участвали още младите архитекти Мина Георгиева и Анета Василева, както и доц. Санчо Веков. Книгата е насочена и към непрофесионалистите, както и към младата публика – ученици и студенти.

Периодът на създаването на еклектични сгради не е приключил, изтъкна проф. Никифорова пред "Хоризонт".

„Една от целите на нашата книга е насочена именно в тази посока – по някакъв начин да въздействаме на тази тенденция за строеж на еклектични сгради. И си мисля, че постепенно се отърсваме от всичко това. Въпрос е на познания.“

Целият свят отбелязва създаването на школата Баухаус, която прави революция в мисленето и укрепва връзката между сградите и хората, поясни още Росица Никифорова.

По-голямата част от сградите, които са олицетворение на този стил, са изградени през 30-те и 40-те години на XX век, уточни тя. Като към много други сгради, би следвало да имаме отношение и към този архитектурен пласт, още повече, че досега малко му е обръщано внимание, отбеляза проф. Никифорова.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23