Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школата Баухаус и нейните следи в България

Светът отбелязва едновековния юбилей на архитектурния стил

7
Посетители пред картина на Лионел Файнингер от 1921 г., част от колекция, посветена на школата Баухаус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов български университет днес е домакин на международната конференция „Векът на Баухаус“. Конференцията се провежда по проект „Един век школата Баухаус“. Събитието се организира във връзка с едновековния юбилей от основаването на световноизвестната архитектурна школа Баухаус в Германия. В Съюза на архитектите годишнината се отбелязва с изложбата „100 години Баухаус“.

В предаването „Графити по въздуха“ гостува проф. Росица Никифорова от „Варна дизайн форум“, която е съавтор на книгата "Школата Баухаус и архитектурата на  българското Черноморие". В написването н акнигата са участвали още младите архитекти Мина Георгиева и Анета Василева, както и доц. Санчо Веков. Книгата е насочена и към непрофесионалистите, както и към младата публика – ученици и студенти.

Периодът на създаването на еклектични сгради не е приключил, изтъкна проф. Никифорова пред "Хоризонт".

„Една от целите на нашата книга е насочена именно в тази посока – по някакъв начин да въздействаме на тази тенденция за строеж на еклектични сгради. И си мисля, че постепенно се отърсваме от всичко това. Въпрос е на познания.“

Целият свят отбелязва създаването на школата Баухаус, която прави революция в мисленето и укрепва връзката между сградите и хората, поясни още Росица Никифорова.

По-голямата част от сградите, които са олицетворение на този стил, са изградени през 30-те и 40-те години на XX век, уточни тя. Като към много други сгради, би следвало да имаме отношение и към този архитектурен пласт, още повече, че досега малко му е обръщано внимание, отбеляза проф. Никифорова.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19