Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мудис" понижи до негативна перспективата пред глобалния кредитен рейтинг за 2020 година

В понеделник рейтинговата агенция "Мудис" намали своята глобална суверенна перспектива за 2020 година до "отрицателна“ от "стабилна", посочвайки че подривната и непредвидима световна политика ще забави растежа и ще увеличи риска от икономически или финансови шокове, предаде Ройтерс.

Агенция, която вече отправи предупреждения за понижаване на кредитния рейтинг на страни като Великобритания, Южна Африка, Индия, Мексико, Турция и Хонконг, заяви, че зад днешното решение стоят три основни движещи сили.

Според нея непредсказуемите политики и търговските войни, като тези между САЩ и Китай, биха отслабили отворените и икономиките, разчитащи на износа на суровини. Все по-антагонистичната среда също може да навреди на глобалните и национални институции, което заедно с по-ниския икономически растеж увеличава вероятността от кризи, като в същото време намалява капацитета за справяне с тях.

"В непредсказуема среда, растежът и кредитните рискове сочат в посока надолу", посочи "Мудис" при представяне на годишния си доклад за 142 държави, чийто държавен дълг е в размер на 63,2 трлн. долара.

"Има малък лъч надежда и нарастващ риск за повече негативни резултати. Непредсказуемата политика създава непредсказуема икономическа и финансова среда", се посочва в доклада на кредитната агенция.

Макар че най-яркият пример остават търговските спорове между САЩ и Китай, напрежението, което намалява икономическия растежа, се е повишило също така в Персийския залив, между Япония и Корея, Индия и Пакистан, САЩ и ЕС, както и ЕС и Великобритания.

Първият ефект от тези напрежения и по-специално негативното въздействие от повишаването на тарифите върху обема на търговията, не винаги е най-сериозният, тъй като отрицателното влияние върху инвестициите и капиталовите потоци вероятно ще навреди както на близкосрочните, така и на средносрочните перспективи за растеж във всички региони, предупреди "Мудис".

Рейтинговата агенция очаква растежът на най-добрите световни икономики от Г-20 да остане около 2,6% през следващата година след 3% през 2018-а.

Държавите, които са силно ангажирани в световните вериги за доставки и които разчитат на търговията, са изправени пред забавяне на техните икономики, посочи "Мудис", визирайки в най-голям степен Хонконг, Сингапур, Ирландия, Виетнам, Белгия, Чехия и Малайзия.

Други държави с голям дефицит по текущата сметка, които разчитат най-много на външен капитал - Ливан, Монголия, Тунис, Пакистан, Шри Ланка, Аржентина, Турция и в по-малка степен Индонезия и Южна Африка - пък са изложени най-много на финансови шокове.

"Последните години предлагат достатъчно доказателства за възможностите за обръщане на капиталовите потоци и ако тази тенденция се запаси, може да навреди фундаментално на страните - реципиенти", се казва в доклада на "Мудис".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12