Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български пианист ще изпълни всички унгарски рапсодии от Ференц Лист във Виена

Пианистът Мартин Иванов

На 15 ноември младият и талантлив български пианист Мартин Иванов, който от 10 години живее и развива успешна солистична кариера във Виена, ще зарадва отново своите почитатели с нов, интересен концертен проект. Събитието е предизвестено уникално музикално преживяване, тъй като Мартин Иванов е подготвил програма, в която ще изпълни за първи път в Австрия всички 19 унгарски рапсодии от Ференц Лист в рамките само на една концертна вечер. Този оригинален по своя замисъл проект ще бъде представен в известния Музикален салон на “Bank Austria“ –  красива барокова концертна зала в центъра на Виена.

Предстоящият рецитал на Мартин Иванов отново заявява широтата на неговите интереси и богати възможности  като интерпретатор  в клавирния репертоар - този път поемайки предизвикателството да изпълни виртуозните композиции на Ференц Лист - неговите изключително популярни унгарски рапсодии. Но той има таланта и заявява решителността да  осъществи тази своя мечта. 

Роден в Русе през 1990 г., Мартин Иванов е възпитаник на клавирната школа на своята майка Красимира Иванова, която е преподавател в Русенското музикално училище. По- късно младият пианист се дипломира в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при проф. Олег Майсенберг, а от 2013 г. при проф. Стефан Владар. Следва поредица от впечатляващи изяви  за Мартин Иванов: През 2016 г. той осъществява продължително концертно турне с 32 клавирни рецитала в Англия, Австрия, Германия и Унгария. Сред актуалните му гастроли са концерти в къщата музей на Ференц Лист в Будапеща и къщата на Бетовен в Бон. От 2017 г. 

Мартин Иванов осъществява звукозаписни проекти с реномираната  австрийска фирма "Gramola" и за две години е издал три албума, като най-новият и четвърти поред е запис именно на целия цикъл унгарски  рапсодии. По повод неговата звукозаписна дейност изданието NAXOS пише: “Мартин Иванов без съмнение е един от най-обещаващите млади пианисти. Преценявайки неговите качества, смятаме, че му предстои световна кариера.“  

Паралелно със своите изяви като пианист, Мартин Иванов е и композитор. Сред написаните от него творби са пиеси за цигулка и пиано, 8 Музикални момента за пиано, Клавирно трио, посветено на известната австрийска формация  “Eggner Trio“  и една оперета.

Мартин Иванов и неговата съпруга – цигуларката Мария Рамалчанова-Иванов са млади, талантливи, ентусиазирани, обменящи творческа енергия и идеи помежду си – през 2016 г. те създават културното сдружение “Kulturverein Amadeusite“, като една от дейностите е провеждане на “Workshop Vienna“. 

За слушателите на предаването “Алегро виваче“ по “Хоризонт“ Мария  Рамалчанова, която е и мениджър на Мартин Иванов, разказа подробности за предстоящия концерт на 15 ноември във Виена : 

“Много ми е приятно да бъда част от това събитие и съм щастлива, че имаме възможност да организираме точно този проект, който е много специален. От 30 или 40 години подобен концерт не се е провеждал тук или поне не е регистриран в концертните регистри на Виена. Опитваме се да намерим информация кой е бил последния пианист, който си е възложил задачата да изпълни всички унгарски рапсодии на сцена в една вечер, но до този момент не срещаме отговор. Това ни ласкае и аз съм много щастлива, че Мартин ще може да представи на публиката изключително виртуозна програма, която е силова, но и за която се изисква много музикалност, много талант и много работа. Радваме се, че за пореден път събитието ще се състои в тази разкошна барокова зала. За пореден път ще се опитаме и да “разчупим“ атмосферата на концерта и да изненадаме нашата публика – пианото сега ще бъде поставено в центъра на залата, така че по-голяма част от зрителите да имат визуален контакт с изпълнителя. Като организатор на събитието съм щастлива, че този път нашият концерт е насочен и към специализирана публика - към присъствието на повече музикални критици, диригенти, хора, изключително свързани професионално с музиката, които да станат съпричастни на това събитие и да могат да оценят не само таланта и музикалността, но и в цялост уникалността на този проект. Мартин е изпълнител, който пише историята - твърдя го не защото е в моето обкръжение, но защото така сочат обективните факти.“

Пианистът Мартин Иванов също сподели вълнението си преди очакваното събитие и разказа за някои от предстоящите си изяви през следващите месеци: 

“Проектът е особено специален за мен, тъй като аз съм израснал с много от тези произведения - от ранна детска възраст съм ги слушал в други интерпретации, а в музикалното училище ги изпълнявах самия аз. Сега, след една година много интензивна подготовка, съм щастлив да обявя, че успях да запиша всички рапсодии на компактдиск и това ще бъде моят четвърти албум, който е съвместна продукция с най-голямата музикална компания в Австрия. Концертът е важен за мен, тъй като не ми е известно тази програма и  в този вид – всички рапсодии една след друга, да е представяна в рамките на една вечер. Да, те са записвани като цялостен цикъл, например от Дьорд Цифра или Лазар Берман, но не знам досега да са изпълнявани всички на концерт. Този  проект е с изключителна техническа трудност, огромно предизвикателство е за мен и много се вълнувам. Това събитие е и повод да отбележа 10 години, откакто живея и развивам своята кариера във  Виена.  Някои от следващите ми изяви включват концерт в Златната зала на Музикферайн през март 2020 г., на който ще представя  Клавирен концерт от Дворжак. Предстоят ми гастроли с оркестър в  Германия и Дания. Едно от произведенията, които ми предстои да изпълня за първи път и с нетърпение очаквам, е Хорална фантазия за пиано, хор и оркестър от Бетовен.“

Кореспонденцията на Боряна Йосифова и интервютата с Мария Рамалчанова и Мартин Иванов можете да чуете в звуковия файл.

   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38