Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва 28-та българска експедиция на Ледения континент

Първата ни група полярници поема към Антарктида

Логистиците ще отворят "зазимената" база и ще започнат да строят лаборатория

Снимка: БГНЕС

Днес към Антарктида потегля първата група от българската експедиция. Тя се състои от логистици, които трябва да отворят базата на остров Ливингстън и да я подготвят за активния изследователски сезон. Това е 28-та българска експедиция на Ледения континент. Основната й задача е изграждането на съвременна научна лаборатория към базата. Бразилски кораб ще отведе полярниците ни до българската база на Антарктида, научаваме от инж. Йордан Йорданов, който е част от заминаващия днес екип.
     

Зад гърба си инж. Йорданов има вече 18 експедиции. „Моята Антарктида? Всеки път, когато тръгна, я откривам наново. Тя е нещо, което е част от живота ми. Не само от моя живот, от живота на близките ми, на хората, които обичам. Малко или много тя взима от тях – за три или четири месеца…“, сподели той пред „Хоризонт“ преди заминаването.

„Стъпвайки на брега, задачите са ясни. Хората са с богат опит. Уверен съм, че ще намерим нещата в добро състояние, както сме ги оставили миналия летен сезон. Оттам нататък започваме стъпка по стъпка да създаваме условията за живот и за работа“, разказа Йордан Йорданов в предаването „Преди всички“.

Изграждането на лабораторния блок няма да е лесно. Ще се използват пробивни и сондажни машини, обясни инж. Йорданов. Връзката с проектантите ще бъде непрекъсната – през сателитен телефон и бъдеща интернет връзка.

„Ние имаме проект, имаме решения – технически за неговия строеж, но е повече от предизвикателство. Доста сме и нетърпеливи, и обезпокоени по какъв начин ще решим проблема с полагането на основите на тази сграда. Теренът е скала, техническото решение на конструктора е фундаментите да бъдат анкерирани към тази скала. Ние сме закупили необходимата техника, но изненадите там са обичайно явление.“

Лабораторният блок ще постави базата на съвсем друга основа, подчерта инженерът. „Направо отваря едни широки врати, които ще доведат до това да се правят незабавно изследвания на неща, които, ако трябва да се донесат до континентите и да се правят, задържат проекта с цяла година.“

Това, което ми се е случило за мен е и шанс, и добър късмет, допълва Йорданов и признава, че Антарктида остава сред основните му дейности.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври . Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за..

публикувано на 13.10.24 в 16:30

Затлъстяването може да доведе до психични и онкологични заболявания

Близо 40 процента от децата у нас са с наднормено тегло. "В последните 20 години наднорменото тегло във възрастта между 5 и 19 години се е увеличило три пъти", казва специалистът по хранене Павлина Мустакова, която се позовава на данни от Световната здравна организация. "Децата са все по-обездвижени. Те са пред екраните, пред телефоните, вкъщи пред..

обновено на 13.10.24 в 08:28

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08

Затягат мерките срещу тротинетките и във Враца

Местната управа във Враца затяга мерките срещу колоездачите и управляващите тротинетки в пешеходния градски център . Това е поредният град у нас, в който зачестяват инцидентите с този тип возила и общинските власти предприемат ответни действия. Борислав Зарев: От началото на 2024 са станали 31 ПТП-та с тротинетки, има и загинал..

публикувано на 10.10.24 в 08:50