„Опитът ми в продължение на една година в региона (нашата програма работи с десет държави – от Хърватия до Молдова), ми показва, че положението на обществените радиа и телевизии е тежко и тревожно“, коментира пред „Хоризонт“ Хендрик Зитих, ръководител на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“ за Югоизточна Европа. Самият той има 15-годишен опит в обществена медия
Медийната програма на фондацията бе съорганизатор на международна медийна конференция в Загреб, на която бе обсъдено състоянието на обществените медии - между недофинансирането, политическия и икономически натиск и увереността на гражданите, че свободата на медиите е част от фундаментите на демокрацията.
„За в бъдеще две неща са важни за реформите. Първо: подборът на контролните органи, които отговарят за избора на генералните директори. И второ: финансирането. Това са главните елементи, които могат да направят обществените медии независими“, подчерта Зитих в предаването „Хоризонт до обед“.
Огледало на обществото
Според Хендрик Зитих, контролиращият орган трябва да бъде огледало на обществото.
„Такъв е германският опит. Той не бива да се оставя да попада под политическо влияние, не бива да бъде избиран от парламента, а трябва членовете му да бъдат посочвани от важни обществени организации в страната. Ще го кажа съвършено ясно: обществените медии не бива да бъдат инструмент в ръцете на политиката.“
Виктория Цар от Университета в Загреб посочи в анализа си по време на конференцията, че хърватските медии се намират „в правителствена прегръдка“.
„Няма качествени програми например за журналистически разследвания. Няма и журналисти на Хърватската телевизия в големите форуми за разследваща журналистика по света, като този в Хамбург“, допълни тя.
Въпросите на хората
Да се осигури редакционната независимост на журналистите в обществените медии е най-важната задача пред тях, смята Жан-Филип Детендер от ръководството на Европейския съюз за радио и телевизия. По думите му, тези медии трябва да задават въпросите, които хората си задават в опит да разберат и осмислят процесите в обществото. „Да информират качествено и в дълбочина, като не се съобразяват с политическия натиск, с тесните частни интереси на отделни бизнеси.“
Според Детендер независимостта на обществените медии е ключова за модерните общества и за модерната демокрация.
В журналистиката всички въпроси са ясни и те ще останат такива до края на света, казва Боро Контич, журналист ветеран от Босна и Херцеговина и директор на Медийния център в Сараево. „Винаги ще трябва да проверяваме източниците си, да следим къде излизат и къде не излизат сметките на властимащите, да показваме това, което някой иска да скрие. Въпросът на въпросите е как отразяваме в репортажите си хората, които се опитват да ни „стъпват по главите“, как отразяваме хората с власт.“
Цялото интервю с Хендрик Зитих чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Надя Станчева
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..