Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влиза ли Фейсбук в театъра

Стефан Иванов: Иванка Курвоазие надгражда Алеко и Чудомир

„Изгорелият цирк на щастието“ в "Сфумато" е епизод 1 от предстояща поредица

Радикално различният спектакъл по текстове на един мистифициран образ от Фейсбук - приключенията на Иванка Курвоазие в театър „Сфумато“ преминават при шумен успех. Билети все още има за датата 30 декември, предишните представления са разпродадени.
    

„Приключенията на Иванка Курвоазие“ е опит за театрален „сериал“, базиран върху патилата на добре известната във Фейсбук дама. Тя определя себе си като провинциална чародейка от 20 век. Пет села спорят за честта да бъдат нейно родно място. Тя има приятелки в Сливенския затвор, фалшива диплома за готвачка, рейки сертификат, незавършен фризьорски курс, мечтае да бъде футболен съдия.

Всяко издание на театралната поредица ще бъде различен епизод от „сериала“ и част от пъзела на загадката, която представлява Иванка Курвоазие. 

Стефан Иванов

Поетът Стефан Иванов е сценарист на поредицата, която определя като „работа в процес – като самата Иванка и живота ни“.

За първи път той се е видял с Иванка Курвоазие в „Музейко“. След това не се били виждали доста време, докато не започнали да се засичат редовно и случайно в центъра на София. Стефан Иванов възприел това като знак и й предложил да работят нещо. Резултатът: препълнен театрален салон с правостоящи по стълбите. 

Първият епизод е озаглавен „Изгорелият цирк на щастието“. През следващия сезон предстои премиерата на втория епизод, който може би ще се казва „Държавна сигурност никога няма да победи децата-индиго“, съобщи Стефан Иванов. Той загатна, че „ще има изненади и промени в текстовете и не само в текстовете, и в други неща“. 

Стефан Иванов следи редовно текстовете на Иванка Курвоазие. Казва, че това за него е един от най-сериозните литературни почерци на нашето съвремие.

„Това писане и този почерк е едно от най-освобождаващите неща, които са се случили в българското писане. При това не Фейсбук графити, Туитър или каквото и да е писане, а именно литературно. И ако говорим в полето на сатиричното – бих казал, че това е по-скоро и в традицията на Чудомир, и на Райко Алексиев, и на Алеко, но според мен надраства като литературни качества и достойнства тези автори.“

Цялото интервю плъс документални откъси от спектакъла чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30