Днес започна разпределянето на 100 000 противогрипни ваксини, предназначени за пенсионерите над 65-годишна възраст. Те ще бъдат доставени на семейните лекари, заявили желание да участват в програмата, които ще преценяват кои от пациентите им отговарят на предварително обявените критерии за поставяне на безплатна ваксина, тъй като дозите няма да стигнат за всички желаещи, а само за пенсионерите с тежки хронични заболявания, подложени на най-голям риск да се разболеят.
Първите 20 000 дози са получени преди две седмици и са разпределени основно столицата, където пенсионерите са най-много.
Вторият транш от 100 000 е доставен в петък и до края на тази седмица ваксините трябва да стигнат до кабинетите на личните лекари. С тях ще бъдат ваксинирани 10% от пенсионерите над 65 години, които отговарят на критериите.
„Когато нещо се прави за първи път, е трудно да се направят точни разчети какъв би бил интересът. Затова започнахме от 10% на базата на това, че досега употребата на тези ваксини досега е била много ниска – около 2-3%“, обясни главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев по повод недостига на ваксини за всички.
Д-р Виделина Моллова е семеен лекар в Руси и в две близки села. Заявила е 100 дози, а ще получи едва 10.
В цяла Западна Европа има недостиг на противогрипни ваксини. В България има семейни лекари, които са отказали да работят по тази програма и не са заявили дози.
Амбицията е до 2022 година безплатни ваксини да получават 1/4 от пенсионерите над 65 години у нас.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
НАТО и ЕС отправиха поздрав към България по случай Националния празник. В профила на Европейския съвет в "Екс" поздравленията са на български език. "Честит национален празник, България!", гласи поздравът от името на институцията на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Заедно с останалите страни от ЕС България обсъжда,..
В Бургас 150 ученици се включиха в шествие по повод националния празник. Десетки автомобили с развети български знамена преминаха по централните булеварди, за да стигнат до град Българово, където почетоха паметта на избитите християни в храм "Св.Атанасий“. На брега на морето 50 малки гайдари с изпълнението на странджанския химн "Ясен месец“ поставиха..
С възторг и преклонение Силистра посрещна Националния празник на България – 3-ти март , денят на свободата и възкресението на българския дух. С молебен за здраве и благоденствие на народа ни започнаха честванията. Младежи – гордостта на Силистра, постигнали високи резултати в национални и международни олимпиади, издигнаха на площад..
Цели 34 години след Освобождението на България от османско владичество, българите от Македония и Одринска Тракия се докосват до святата свобода. Този труден път те извървяват с осъзнаването, че е нужна организирана борба, но повече от всичко е нужно просвещение и образование . В центъра на тази отговорност е Българската екзархия, която..
ББС съобщава, че администрацията на президента Доналд Тръмп спира офанзивните си кибер операции срещу Русия. Агенцията коментира, че това поставя въпроса как ще бъде спирана руската пропаганда в интернет и намесата в избори на демократични държави, хакерските атаки и борбата с дезинформацията. По-рано съветникът по националната сигурност Майк Уолц..
Първата трипартийна коалиция в Австрия след Втората световна война положи клетва пред федералния президент Александър Ван дер Белен. В новото австрийско правителство участват Народната партия, социалдеморкатите и либералите "Неос". То включва 21 членове, канцлер, вицеканцлер, 12 министри и 7 държавни секретари. Народната партия поема..
Производителите на автомобили в ЕС ще имат три години, за да изпълнят поставените цели да намаляване на емисиите на въглероден диоксид, а не една, както е сега. Това предвижда промяна в регламента за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства. Председателят на Европейската..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.