Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Банско филм фест ни води в Алпите, на Антарктида, в Гренландия и Амазония

Тема на фокус: екологията и модата да се изкачват осемхилядници

XIX-ият Международен фестивал на планинарското и екстремно кино ще се проведе в Банско от 20 до 24 ноември. Едно от най- утвърдените в Югоизточна Европа филмови събития предлага на публиката уникално изживяване в неповторим формат - катерене, алпинизъм, ски, парапланеризъм, екстремно колоездене, каяк, гмуркане, сърф, спалеология. Тазгодишният афиш предлага и теми, свързани с културата на планинарските народи, както и с бъдещето на планетата. 

"Голяма част от филмите са свързани с бита, религията, културата на планинарските народи, а част от тях засягат социални, екологични теми. Над 90 филма от над 35 държави, за пръв път имаме от Перу, Мексико и Литва. Всички филми са премиерни", уточни Натали Петрова, директор на Банско филм фест.

С Фестивала за планинарско кино, екстремни спортове и приключения започва зимният туристически сезон в Банско.

Морски номади в Борнео

Тази година международното жури ще бъде председателствано от режисьора, алпинист и пътешественик Елиза Кубарска от Полша. Тя е носител на най-престижните филмови награди на европейски и световни фестивали, специалист е в заснемането на продукции в екстремни условия - от Африка до Хималаите. Премиерно за България ще бъде показан филмът й “Walking Under Water” за морските номади в Борнео.

Филмите на фестивала отново ни отвеждат до някои от най-екзотичните и труднодостъпни места на планетата. Голяма част от продукциите са заснети в най-трудно достъпните точки на планетата.

"Ще бъдем в Хималаите, в Алпите, на Антарктида, в Гренландия, на остров Борнео, в джунглите на Амазония. Ще летим, ще се катерим, ще се гмуркаме, ще караме велосипед, ще караме сърф", допълни Натали Петрова.

Банско филм фест е събитие с богата съпътстваща програма. "10 фотоизложби, разбира се, нашата рубрика "Памет", на която ние много държим - с бележити годишнини, български и световни от планинарската култура", съобщи фестивалният директор. 

90 години българска спелеология

Самият фестивал е посветен на 90-годишния юбилей на българската спелеология и българския алпинизъм, както и на 65-годишнината от първото изкачване от италианци на върха на върховете - К2. 

За 14-ти пореден път над 500 деца от Банско и региона от 1 до 12 клас ще се потопят в спортно-научната и образователна програма с над 18 лектори. Предстои състезание по катерене за купата на името на Петър Атанасов.

Посланици на каузи

Сред звездите на фестивала се открояват личности като Кшищоф Виелицки (Полша) - направил първото зимно изкачване на Еверест и петият човек в света, изкачил всички осемхилядници, Алесандро Гоня - един от най-големите италиански алпинисти, участвал в няколко емблематични експедиции в Хималаите, Патрис Франчеси (Франция) - мореплавател, пилот, философ и писател, първият човек, който прави околсветска обиколка с моторен делтапланер, както и неговият сънародник Франк Васюр - изявен пещерен водолаз и инструктор, треньор по гмуркане в пещери, както и Матиас Хаунхолдер (Австрия) - екстремен скиор, продуцент на едни от на-добрите фрийрайд филми, носител на международни филмови награди, който е и член на журито тази година.

Това са личности, които чрез спорта, науката, киното, хуманитарните мисии поставят и въпросите за все по-трудното оцеляване на планетата. Един от проблемите, който ще бъде акцент на фестивала в Банско тази година, е масовото изкачване на осемхилядниците, превърнало се в мода, но и в опасност - за живота на практикуващите го и за природата.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28