Постоянно се подценява въпросът със засушаването, което се повтаря циклично през 10-14 години, посочи той в коментара си по водната криза в Перник, Ловеч и Плевен.
„И точно в периода преди засушаването трябва малко повече да си мислим, инвестираме и управляваме системите си малко по-добре, отколкото в момента се управляват“, смята Паскалев.
При случая с Перник не е направено достатъчно лимитиране на индустрията, която ползва питейна вода, подчерта експертът.
„Загубите на вода са повече – както физически, така и търговски, не е водена политика по тяхното намаляване, но специално за Перник имаме проблем с това, че не е въведено лимитно водоснабдяване на индустрията и тя е ползвала повече питейна вода и не е било съобразено това навреме, когато е имало вода.“
За Ловеч и Плевен експертът открива слабости в липсата на стратегия още от времето, когато е трябвало да се мисли за допълнителни водоизточници в случай на криза, а такива кризи по думите му тепърва ще зачестят.
„И затова трябва действително да се направи нещо кардинално, нетрадиционно. Защото когато има вода, управлението на водопотреблението е насочено към търсенето и никой не мисли, че трябва да се спестява също тази вода.“
Според Паскалев първо трябва да се работи за намаляването на търговските загуби, след това на физическите и след това да се знае „на кое предприятие колко вода и защо точно се дава“.
Атанас Паскалев е на мнение, че у нас не се използват достатъчно водоспестяващи приспособления в бита, а водоснабдителните дружества не са достатъчно активни в разясненията си към потребителите.
По последни данни на КЕВР от 2017 година 61% от количеството вода се губи и не се фактурира, припомни инж. Паскалев. Регулаторът притиска ВиК дружествата да намаляват тези загуби, те имат такива програми за намаляване, използват се международни стандарти и мониторингът върху бизнес плановете ще става още по-сериозен, но количествата все още са много високи, коментира Атанас Паскалев.
„Стратегията във водния сектор също казва, че до 2023 година загубите на вода трябва да стигнат 49%“, заяви Паскалев.
Според Атанас Паскалев законовата регламентация допуска до 10% търговски загуби на вода. „Които, в по-голямата част, са кражби. Да си го кажем с истинската дума – кражби. Кражби на вода, незаконни отклонения, боравене със самите водомери.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..