Групата „Дубиоза колектив“ за втори път се готви да покори публиката в софийската зала „Арена Армеец“, след гостуването си през 2017-та година. Преди концерта на 29-ти ноември ексцентричната балканска група изненада феновете си, пристигайки в София в началото на месеца с целия си състав. Музикантите свириха на Женския пазар, а по-късно изнесоха ексклузивно “Warm up” парти в столичен клуб.
Музиката на "Дубиоза колектив" е смесица от рок, пънк, ска и реге и много често подкрепят определени каузи. Музикантите се отличават и със сценичните си костюми в жълто и черно, които се превърнаха в тяхната запазена марка. В деня на гостуването си в София „Дубиоза колектив“ представи и най-новия си сингъл - „Cross The Line“, в който участва Manu Chao.
Откъде основно идват влиянията, на които се подчинява създаденото като музика и текстове, разказва един от създателите на състава - басистът и вокалист Ведран Муягич, специално за предаването „Евробокс“.
„За нас винаги е било важно съдържанието, още от самото начало. Независимо от това какво се случва в дадения момент, това, което виждаш и чуваш, когато пуснеш телевизора или радиото, или когато отвориш който и да е интернет сайт, получаваш много информация, която ти въздейства. По принцип се опитваме да изработим нещо като платформа, от която да говорим за проблемите, които откриваме, за важните неща за обществото ни. Дори и сега положението е същото. Независимо, че нещата се променят, групата ни израства, ние помъдряваме, но същността на проблемите е еднаква", споделя Ведран.
"Ако прослушате песните от първия ни албум и нещата ни от последните години, определено ще откриете развитието в начина ни на мислене, как се променя начинът ни на възприемане на нещата или пък как няма промяна. Понякога изразяваме своята неудовлетвореност от нещо, друг път това е начин да кажем на глас мнението ни за това как могат да се случват нещата. Но никога не разглеждаме само едно единствено нещо, винаги е комплексно", казва още вокалистът на групата.
Първата част от интервюто чуйте в приложения аудиофайл:На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..