Съд за тежки престъпления в Истанбул потвърди присъдите, които по-рано беше издал срещу група журналисти, редактори и служители в опозиционния вестник „Джумхуриет“.
Заради своята работа и публикувани те бяха обвинени в терористична пропаганда и подпомагане на организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен и на ПКК, без да са били членове на двете организации.
Журналистът Кадри Гюрсел беше оправдан по всички обвинения.
Съдът днес повторно разгледа делото срещу работещите във вестник „Джумхуриет“, след като турската върховна касационна инстанция върна делото за ново разглеждане.
Прокуратурата поиска присъдите да бъдат потвърдени и съдебният състав уважи мотивите на обвинението.
Подсъдимите получиха от над 3 години затвор до 10 години лишаване от свобода.
Сред тях са бившият главен редактор на изданието Мурат Сабунджу, разследващият журналист Ахмед Шък, карикатуристът Муса Карт, председателят и членове на борда на вестника и други.
Разследването срещу журналистите от „Джумхуриет“ започна на 31 октомври 2016 г., като бяха арестувани ръководители и служители във вестника.
Също днес друг съд за тежки престъпления в Истанбул гледа делото срещу 3 души от затворения прокюрдски вестник „Йозгюр Гюндем“. Сред тях са бившият главен редактор, отговорният редактор на изданието и един журналист.
Обвиненията срещу тях са за „терористична пропаганда“, „възхваляване на престъпление и престъпник“ и „подбуждане на населението да извърши престъпление“.
На 18 ноември Международният институт за печата (International Press Institute) публикува доклад, според който 120 журналисти в Турция се намират в затвора и това е „световен рекорд“.
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..