Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Бистрицки: Ситуацията в Донбас е разрешима

Андрей Бистрицки

За развитието на отношенията между Русия и Украйна кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров разговаря с Андрей Бистрицки - председател на управителния съвет на фонда за развитие на Международния дискусионен клуб „Валдай“.

Според Бистрицки ситуацията днес е далеч по-обнадеждаваща, отколкото преди година.

Андрей Георгиевич, разговаряхме с вас точно преди година във връзка с инцидента в Керченския проток. През седмицата задържаните тогава кораби бяха върнати на Украйна. Украинските моряци се прибраха у дома още през септември. Враждуващите страни в Донбас се изтеглиха от линията на съприкосновение. На мястото на Петро Порошенко е Володимир Зеленски, а на 9 декември в Париж е планирана среща на нормадската четворка. Ситуацията изглежда далеч по-обнадеждаващо, отколкото преди година.

Разбира се, че ситуацията сега е по-добра, отколкото преди. Това е вярно. Затова и се появиха основания за тази среща, доколкото има шанс за разрешаването на конфликта в Донбас. И преди година казах нещо много просто. Тази ситуация е разрешима. В дадения случай можем да намерим решение, което би устроило всички.

Ще се опита ли президентът Зеленски да убеди партньорите си, че е необходимо преразглеждане на минските споразумения и приемане на нов закон за особения статут на Донбас? Нека припомня на нашите слушатели, че президентът Путин нарече подобни идеи неприемливи и контрапродуктивни.

Мисля, че един от най-важните моменти е готовността да се изпълняват минските споразумения и формулата на Щайнмайер. Украйна е съгласна с това като цяло, ако се съди по думите на първите хора в държавата. На въпроса ви дали ще има пазарене. Разбира се, че ще има. Ако говорим в дадения случай за Зеленски, за украинските власти, то те се намират в много тежка вътрешнополитическа ситуация. Те трябва едновременно да удовлетворят взаимно изключващи се очаквания. Ясно е, че Зеленски дойде на власт с подкрепата на хората, които се умориха от конфликта и искат той да бъде решен. Естествено съществуват и политически конкуренти на Зеленски, които, първо,  биха искали да наберат свои точки и второ, да му попречат, да го възпрепятстват. Освен всичко това определена част от населението е настроена по-радикално от останалата. Зеленски обаче има и плюсове. Той е новоизбран президент. Все още има много широка подкрепа и може да си позволи да загуби част от нея, да се сблъска с осъждане от страна на радикалите. Това означава, че той ще маневрира, ще се опитва да спечели някакви точки и вероятно да преразгледа някои неща. Мисля, че като цяло няма да му се удаде. Няма да има фундаментални промени във формулата, която съществува в момента.

Минските споразумения обаче са обект на разгорещени спорове в Украйна, което още повече усложнява задачата на Зеленски на предстоящата среща в Париж.

Навремето минските споразумения се смятаха в Украйна за колосален успех. Те се разглеждаха от тогавашното украинско ръководство преди всичко като инструмент за натиск срещу Русия. Но Русия се оказа в дадения случай по-гъвкава и по-внимателна. Във всеки случай тя се опитва да ги следва и предлага и на другите да ги следват. Мисля, че минските споразумения като цяло устройват и ръководството на Украйна. Трябва да ни е ясно, че международната политика се влияе в някаква степен от вътрешнополитическите конфликти. Ярък пример в това отношение са Съединените щати. Безспорно външната им политика беше повлияна до голяма степен от много острите вътрешнополитически дебати. Същото се отнася и за Украйна, където дебатите вероятно са не по-малко остри. В дадения случай решаването на международния проблем, премахването му като такъв от дневния ред, включително от вътрешнополитическия, е изгодно като цяло и за самия Зеленски. 

Какви конкретни резултати очаквате от срещата на нормандската четворка?

Последователното изпълнение на минските споразумения и потвърждаването на факта, че те работят е най-важният резултат. Защото в тях е заложена формулата как да се нормализира животът на хората. Ако минският формат бъде саботиран, то всички ще се окажат в ситуация на пълна неопределеност. А това ще бъде още по-лошо, отколкото е в момента. Неслучайно, доколкото разбирам, сега се подготвят различни проектни документи. Срещата е сравнително кратка и участниците трябва да отиват на нея предварително подготвени и само да доуточняват някои отделни формулировки например.

Използвам случая да ви попитам дали в крайна сметка ще бъде подписан нов договор за транзита на руски газ през Украйна. Настоящият изтича на 31 декември тази година.

Новото украинско ръководство демонстрира готовност и желание за подобряване на отношенията в много по-голяма степен от предишното. Ако приемем, че тази тенденция се появи по време на последните избори в Украйна, то това означава, че са се увеличили шансовете за разрешаването на едни или други конфликти и проблеми. Това се отнася включително и за газа. Затова според мен има някои оптимистични сигнали. Засега това са само предположения. Ще видим какво ще стане. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Атанасов

Атанасов: КПК е поискала да използва СРС 7 пъти тази година и 3 пъти - миналата

Комисията за противодействие на корупцията е поискала 7 пъти през тази година да използва специални разузнавателни средства и 3 пъти през миналата година, обяви председателят на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност: "2023 година, за краткия период от създаването до нова година, и 2025 - от началото на годината досега -..

публикувано на 17.07.25 в 19:13

ДБ поиска държавата да предостави безвъзмездно на СО имоти, които се подготвя да продава

Държавата да предостави безвъзмездно на Столичната община имотите, които се подготвя да продава, които могат да бъдат използвани за публични нужди. Това поискаха общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет. Над 4 хиляди и 400 имота, сред които терени, предвидени за детски градини и училища, тревни площи, рибарски..

публикувано на 17.07.25 в 19:08

Великобритания и Германия подписаха договор за приятелство и сътрудничество

За първи път Великобритания и Германия подписват договор за приятелство. В Лондон британският премиер Киър Стармър и германският канцлер Фридрих Мерц закрепиха възроденото приятелство пет години след Брекзит с изрична клауза в договора за споделена отбрана по примера на чл. 5 от Договора на НАТО. Стармър и Мерц определиха договора като..

публикувано на 17.07.25 в 18:56

НОИ е готов с разяснителните материали за превалутирането на пенсиите

Националният осигурителен институт е готов с брошурите и видеоклиповете с разяснения за  превалутирането на пенсии и обезщетения догодина.   Единственият кандидат за управител на НОИ и настоящ подуправител Весела Караиванова обяви при изслушването си пред Социалната комисия в НС, че след подписване на споразумение с Националното сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 18:53

Борислав Гуцанов и посланикът на Виетнам обсъдиха сътрудничеството на трудовия пазар

България обсъжда подписването на нов Меморандум с Виетнам в областта на пазара на труда. На среща на социалният министър Борислав Гуцанов с посланик Нгуен Тхи Минх Нгует темата е обсъдена заради острата нужда на страната ни от кадри за икономика, не само нискоквалифицирани, но и специалисти, които биха могли да дойдат да работят в България ...

публикувано на 17.07.25 в 18:36

Адвокатите на Коцев поискаха от съда да отмени постоянния му арест

Адвокатите на варненския кмет Благомир Коцев поискаха от Софийския апелативен съд да отмени постоянния му арест. Те атакуваха както разглеждането на делото в София, така и действията на разследващите органи.  Четвърти час продължава съдебното заседание по мерките за неотклонение на Коцев и на останалите трима обвиняеми за корупционни..

публикувано на 17.07.25 в 18:18

Все още не е овладян пожарът в Пирин край Горно Спанчево

Все още не е овладян пожарът в Пирин, който вчера възникна в земеделски имот на санданското село Горно Спанчево и бързо се разрасна към гората над селото. Десетки пожарникари, горски служители и доброволци втори ден се опитват да спрат пътя на огнената стихия. Около 500 декара горска територия и над 200 декара земеделски земи е засегнал..

публикувано на 17.07.25 в 18:13