Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НМД поиска независима оценка на конструкцията на бъдещата детска болница

В ход е петиция за изграждането на съвременна педиатрия

Снимка: БГНЕС

В специална позиция за изграждане на детска болница в София от Националната мрежа за децата (НМД) настояват да бъде проведена нова, независима оценка на съществуващата от десетилетия конструкция на лечебното заведение.

Те искат да бъде даден отговор на въпросите дали е подходящо недовършената сграда  да бъде използвана за детската болница, както и дали е безопасна за строеж.

Правителството обяви намерение за изграждане на Национална детска болница в София по-рано тази година. Обявената обществена поръчка от Министерство на здравеопазването за избор на изпълнител обаче беше спряна заради внесени жалби от Камарата на архитектите в Комисията за защита на конкуренцията.

Очаква се и Върховният административен съд да се произнесе по казуса.

България е от малкото страни, да не кажем единствената в Европа, в която няма национална педиатрична болница. Родителите са принудени за обикалят различни здравни заведения за диагностика и лечение. Това каза Мария Брестничка от Националната мрежа за децата в предаването „Хоризонт до обед“.

Децата - сбор от органи

„В момента ние разглеждаме децата като сбор от органи – на едното място лекуваме сърцето, на другото място лекуваме белия дроб, на трето място лекуваме краката. Това е свързано с много напрежение, забавяне на процеса по диагностициране, повишена тревожност и у детето, и у родителите, свързано е и със затруднение в комуникацията между самите лекари“, коментира тя.

Брестничка посочи, че планирането как да се изгради бъдещата детска болница и обсъждането на нейната концепция трябва да включва всички заинтересовани лица.

„Решението да имаме педиатрична болница не отбелязва крачка напред заради това нарушено доверие къде, как и по какъв начин ще бъде построена тази педиатрична болница. Обжалването, което бе внесено в съда, е още един знак за това“, заяви тя.

Няма как да решаваме системни проблеми с кризисни мерки, отбеляза Мария Брестничка по повод смъртта на тригодишното момченце, за което родителите търсиха помощ в няколко болници по ред.

Петиция за набиране на подкрепа

Междувременно Кремена Кунева, по чиято инициатива неотдавна доброволци събраха средства и ремонтираха отделението по нефрология в специализираната детска болница „Иван Митев“ в София, пусна петиция за изграждането на модерна педиатрия. Зад тази петиция застават всички здравомислещи хора, защото фактите са предостатъчни, заяви Кунева пред БНР.

„Ние считаме, че в една демократична държава е важно общественото мнение да бъде поискано, взето и уважено по въпроси, които сериозно го засягат. Въпроси, чиито грешни отговори ще струват животи и ще се поправят поколения наред“, мотивира инициативата си Кунева пред „Хоризонт“.

„Да се вземе еднолично решение от Министерството на здравеопазването за строеж на чаканата от нас десетилетия национална детска болница, върху скелета на сграда, която не е просто неподходяща като височина, локация, достъпност, енергийна ефективност и куп други, а е опасна и ми се струва все още поправима грешка“, коментира Кремена Кунева.

„Вярваме, че разумът, образованието и душата на човек не може умишлено да причини това на децата ни, на децата на децата ни и на техните деца“, допълни тя.  

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17