Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иванка Иванова: Решението на Радев да подпише указа е единственото възможно

Иванка Иванова
Снимка: БГНЕС

„На този етап на процедурата сезирането на Конституционния съд нямаше да промени положението с избора на Иван Гешев за главен прокурор, защото действията на съда имат решение занапред. Решението на президента да подпише указа на този етап е единственото възможно“. Това каза в предаването „12+3“ Иванка Иванова от „Отворено общество“.

„Има причина, поради която от „Отворено общество“ казваме, че нашата процедура е уникална, не защото е много добра, а защото предвижда много висока степен на привидна прозрачност. И защото предвижда много голям кръг от критерии, заложени в закона, на които трябва да отговаря кандидатът за главен прокурор“.

По думите на Иванова „големият проблем в България е, че има един кандидат, избран от колективен орган и потвърден от президента, зад който не знаем кой стои и кой носи в крайна сметка отговорност за политиката, която този главен прокурор ще прокарва“.

Безпрецедентно действие на президентската институция. Така Иванка Иванова нарече решението на Румен Радев за широк обществен дебат за промени в Конституцията и за желанието му да покани академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации:

„Това е крайно необходимо, защото в сегашната популистка ситуация, в която политическите сили не желаят да се ангажират с никакви действия по отношение на реформата в прокуратурата, президентът е единственият, който остава инвестиран с много голяма демократична легитимност да повдигне тези въпроси и да се стигне до някакво виждане. Той сам няма да е в състояние да прокара конституционни промени, но е много важно поне да домакинства един форум или поредица от срещи, на които поне могат да бъдат изчистени опциите“.

Интервюто с Иванка Иванова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йохан Вадефул

Германският външен министър на посещение у нас

Германският външен министър Йохан Вадефул започва днес двудневно посещение в България и Румъния, като разговорите ще се фокусират върху подкрепата за Украйна и укрепването на европейските способности за сигурност и отбрана, предаде ДПА, като цитира външното министерство в Берлин. Разговорите ще обхванат и икономическото сътрудничество,..

публикувано на 13.10.25 в 08:33
Петър Славов

Адв. Петър Славов: Политиците да се събудят и да оправят изборните правила

Граждански арести на предполагаеми купувачи на гласове, както и на луксозни автомобили с неясна мисия из пазарджишките села, засилен интерес към гласуване в ромските секции, хора, които не се притесняват да си признаят, че нямат представа на какви избори гласуват, но добре знаят точно къде да отбележат гласа си, шеф на секционна комисия, явил се с..

публикувано на 13.10.25 в 08:30

Кандидатът на СДС спечели изборите за кмет на петричкото с. Беласица

С над 51 процента кандидатът на СДС Атанас Гочев спечели частичните избори за кмет на петричкото село Беласица.  За него са гласували 284 избиратели от общо 560 упражнили правото си на избор.   52% достигна избирателната активност в петричкото село Беласица Другите двама кандидати бяха издигнати от Инициативен комитет и от "ДПС-Ново..

публикувано на 13.10.25 в 08:19
Българска академия на науките

БАН отбелязва 156 г. от основаването си

Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание.  Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".

публикувано на 13.10.25 в 08:03

Ураганни ветрове, проливни дъждове и наводнения в САЩ

Редица части на САЩ бяха засегнати от бурни ветрове, проливни дъждове и наводнения. В Аляска има хора в неизвестност след ураганни ветрове и наводнения по крайбрежието. Валят проливни дъждове в Северна и Южна Каролина, извънредно положение е обявено за Ню Йорк и Ню Джърси, а на   летищата  от Вашингтон до Бостън  има закъснения  и отменени..

публикувано на 13.10.25 в 07:39

"ДПС-Ново начало" печели изборите за общински съветници в Пазарджик

В Пазарджик при 94 процента обработени протоколи "ДПС-Ново начало" се затвърждава като първа политическа сила в новия общински съвет, получавайки подкрепата на малко под 17 процента от вота на избирателите. На втора позиция е  ПП-ДБ с 12,34 на сто от гласовете.  ПП "Свобода" е  трета политическа сила с над 9 процента.  Водач на..

публикувано на 13.10.25 в 07:31
Дончо Барбалов

Дончо Барбалов: Курсът лев/евро стимулира бизнеса да закръгля цените надолу

Сайтът за представяне на цените на част от стоките в големите търговски вериги все още търси своето най-добро представяне, призна в интервю за "Преди всички" заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов.  "Сайтът е натоварен с много очаквания. Един иска да види къде е най-евтиното кисело мляко в града, друг – да види дали киселото..

публикувано на 13.10.25 в 07:08