Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов консултативен център по лицево-челюстна хирургия в "Св. Анна"

Д-р Константин Димов: Пионери сме в 3D принтирането на лицеви части

Методът се прилага отскоро у нас

Д-р Константин Димов
Снимка: Гергана Хрисчева
На 9 декември в Университетската болница „Св. Анна“ в София официално ще бъде открит Национален консултативен център по лицево-челюстна хирургия. Основната цел е на пациентите с по-сложни случаи да бъде оказана експертна и консултативна помощ. 

Центърът ще работи с пациенти от цялата страна. На годишната конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор" дейността на клиниката беше номинирана за уникалните си методи за лечение чрез 3D принтиране на части от лицето.

Д-р Константин Димов e завършил стоматология, хуманна медицина и здравен мениджмънт. Член е на експертния съвет по лицево-челюстна хирургия към Министерството на здравеопазването и на Европейската асоциация по лицево-челюстна хирургия. За дейността си по изработване и заместване на увредени части от лицето с импланти клиниката в "Света Анна" е номинирана за иновации и добри практики в сектора.

"Това, което правим, не е нещо ново, но сме пионери в тази сфера, в нашата болница. Ние се занимаваме основно със заместване на увредени или липсващи костни структури и с индивидуални импланти, по-известно сред обществото като 3D принтиране на части. Ние се занимаваме и с травматизъм и с всяка една сфера, с всяко едно заболяване, което е в областта на лицето", уточни пред "Хоризонт" д-р Константин Димов от Клиниката по лицево-челюстна хирургия на болницата.

В България този модел на работа се прилага сравнително отскоро. Здравната каса не заплаща за този тип лечение на болните с увредени и липсващи кости на лицето.

"Точно поради тази причина ние се свързахме с водещи центрове в Русия и в Германия - там, където се изработват индивидуалните импланти. Ние се стремим да съкратим времето и пътя, който изминава пациентът до получаването на крайния продукт."

Един от случаите, по който лекарите са работили скоро, е свързан с пациент с туморно образувание на челюстта, който не е искал да бъде опериран по класическите методи. Преценено е, че може да се изработи индивидуален за него имплант.

"Той намери средствата, които са необходими за това нещо. И ние извършихме така нареченото принтиране на засегната кост. Пациентът се чувства добре, стабилен е", разказа д-р Димов.

Този метод е един от методите за лечение на деформации или липсващи кости.

"Той е приложим, разбира се, но не за всеки пациент. Първо ние преценяваме дали е подходящ този метод за този пациент, след което изработваме индивидуални импланти. По-хубавото е, че ние съкращаваме времето за оперативната интервенция и възстановяваме почти на 100% анатомичната и естетичната зона", допълни лекарят.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52