Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високите данъци - ще решат ли проблемите в общините

Снимка: БГНЕС

„Органът, който гласува увеличение или намаление на данъци и такси, това е Общинският съвет. Виждаме как кметът и заместник-кметът по финанси в пълно неведение сред общинските съветници, особено в опозицията, излизат на една пресконференция и казват – увеличаваме данъците. За какво се прави това нещо? Какви разчети са направени“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Иван Таков, общински съветник от БСП - София.

По думите му въздухът няма да стане по-чист с тези 20 млн. лева, които ще се събират повече от данъка за възмездно прехвърляне на имущество.

„Заявката е, че с тези около 18 млн. лева от увеличението на данъка за старите коли щели да се купят нови трамваи. Обновяването е от изключителна важност, да, но не е достатъчно. На хората им трябва и по-редовен и удобен градски транспорт. Само така софиянци ще са склонни да слязат от автомобилите си и да ползват градския транспорт. Само с финансови наказания няма да се постигне успех“.

След като новата администрация на Община Пловдив започна работа, стана ясно, че финансовата картина града е различна от тази, която рисуваше предишният кметски екип. Събираемостта на приходите към днешна дата е близо 78%, а до края на годината няма да надхвърли 80%. Това подчерта кметът Здравко Димитров. И в Пловдив се налага да бъдат повишени някои данъци.

Интервюто с Иван Таков и репортаж по темите можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-кметът на София Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: Ситуацията със сметосъбирането в столичния район "Люлин" върви към трайно подобряване

Ситуацията със събирането на отпадъци в столичния район "Люлин" върви към трайно подобряване, няма места, които да не са били обслужени през последните два дни. В район "Красно село" към момента не са почистени кварталите "Борово" и "Белите брези", но там сметосъбирането ще бъде извършено през нощта. Това съобщи заместник-кметът по екология Надежда..

публикувано на 30.10.25 в 19:20

В Ловеч ОбС отмени решението си за нова наредба за определяне на местните такси и цени на услугите

В Ловеч общинският съвет отмени собственото си решение, с което в началото на този месец беше приета новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите. По-високи местни такси и цени на услугите в общината за ловчанлии Новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите в..

публикувано на 30.10.25 в 19:19

Жители на столичния квартал "Люлин" протестират заради кризата с извозването на боклука

Жители на столичния квартал "Люлин" блокираха за около час тази вечер кръстовището на булевардите "Царица Йоанна" и "Петър Дертлиев". Те протестират заради кризата с извозването на боклука от квартала. Жители на столичния кв. "Люлин" на протест заради кризата с боклука През последните два дни се чистят 9 от десетте микрорайона на..

публикувано на 30.10.25 в 19:00

ЕС се отказва от спорната мярка за достъп до лични чатове

Европейският съюз ще се откаже от един от най-критикуваните текстове в Регламентa за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца - този, който предвиждаше възможност за проследяване на лични кореспонденции, предаде АФП. Европейската комисия представи през 2022 г. законопроект, целящ да ограничи разпространението на изображения и..

публикувано на 30.10.25 в 18:36
Разрушен жилищен блок в селище край Покровск

Украйна опроверга съобщенията, че военните ѝ подразделения в Покровск са обкръжени

Руските сили увеличават драматично активността си в района на Покровск в Донецка област, но въпреки численото им превъзходство украинските подразделения по никакъв начин не са обкръжени. Това заяви главнокомандващият въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски след като се е срещнал с командирите на подразделенията, които бранят Покровск...

публикувано на 30.10.25 в 18:31
Камен Калев

Режисьорът Камен Калев се отказва от наградата "Златен век" на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев се отказва от наградата "Златен век", с която бе удостоен от Министерството на културата (МК) по случай Деня на народните будители - 1 ноември. От Министерството на културата съобщиха за БТА, че днес в ранния следобед в деловодството на МК е постъпила декларация, в която режисьорът заявява, че отказва да получи отличието. Днес..

публикувано на 30.10.25 в 18:26
Любена Павлова

СГС разпита Любена Павлова по делото срещу бившия следовател Петьо Петров-Еврото

Бившата съпруга на Петьо Петров-Еврото - Любена Павлова,  разказа пред Софийския градски съд, че част от златото, собственост на семейството на Илия и Явор Златанови, е отишло при бившия главен прокурор Иван Гешев.  Павлова даде показания по делото за документна измама в особено големи размери, в което задочно подсъдим е намиращият се в..

публикувано на 30.10.25 в 18:18