Посланик Поланко оценява като отлични политическите, икономическите, културните и човешки връзки между двете страни.
„Много испански компании са заинтересовани да инвестират в България. Там вие имате много задачи в развитието на инфраструктурата и комуникациите, а ние можем да се похвалим с добър опит, който бихме могли да споделим и предадем. Можем да си бъдем полезни и в културната сфера. Има силно присъствие на изучаването на испански език в българските училища - вече има 14 училища, в които се изучават паралелно български и испански език. Има и голяма българска общност, която все повече се увеличава и ние трябва да се погрижим и да я подпомогнем.“
„Ние се интересуваме от развитието на инфраструктурата и специално от подобряването на железопътния транспорт в България. Също така и в енергетиката - искаме да развием и подпомогнем този сектор и вече сме започнали проучвания в тази насока“, посочи Алехандро Поланко.
„Що се отнася до комуникациите и до въздушния транспорт, мога да кажа смело, че са добре развити. Въпреки това трябва да се търси по-задълбочена взаимопомощ. Това, че всеки ден има по два полета на ден, доведе до засилване на туризма между България и Испания, а това е от голямо значение за нас.“
В момента Испания се намира в епицентъра на много събития – например случващото се в Каталуния. Неотдавна на изборите в Испания социалистическата партия спечели и сега се водят преговори. Крайнодясна партия се появи в политическото пространство, а същевременно стана ясно, че върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността ще бъде Жозеп Борел. Какво е бъдещето на Европа оттук нататък?
„В Испания имахме избори и в момента се водят преговори от министър-председателя на Испания, a следващата седмица се очаква и церемонията за полагане на клетва. Това ще доведе и до създаването на едно прогресивно, силно и стабилно правителство в Испания. Без съмнение, различните европейски тенденции и влияния не са чужди на Испания и подобни тенденции, които наблюдаваме в Испания, са характерни и за други европейски държави“, допълва дипломатът.
„А когато говорим за министъра на външните работи на Испания Жозеп Борел - буквално следващата седмица той ще поеме поста върховен представител на Европейския съюз, а това е наистина голям успех за Испания. Жозеп Борел е човек с невероятен опит, познания и богата траектория в професионален план. С неговите познания и умения той наистина ще може да постави на много високо ниво външната политика на Европейския съюз. Ние, посланиците на Испания, се радваме на този избор и с удоволствие ще наблюдаваме неговата работа.“
Испания е от най-големите познавачи на латиномериканските държави, поради историческите връзки и влияния. Как Н. Пр. Алехандро Поланко анализира случващото се в държави като Никарагуа, Боливия и Чили?
„Един от основните стълбове на външната политика на Испания e именно връзката с Латинска Америка и всяко нещо, което се случва там, има директно влияние върху Испания. Ние оказваме помощ в различни държави от региона и ще продължим да го правим, както и досега, благодарение на различните форми на сътрудничество и на представителите от най-високо ниво. Един пример за икономическите отношения с Латинска Америка: въпреки случващото се, Испания пое събитията на срещата на върха, свързана с климатичните промени, да се състои в Мадрид от 2 до 13 декември тази година, предоставяйки инфраструктурата и логистика, а от своя страна правителството на Чили продължава да подготвя самата конференция. Най-различни са формите на подкрепа и сътрудничество с Латинска Америка.“
През 2020 година се навършват 110 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Испания. Какви цели са заложени от следващата година във връзка с отбелязването на това голямо събитие?
„Следващата година на осми май ще има големи чествания по повод 110-годишнината. Вече започнахме и подготовката във връзка с тези чествания, както от страна на българските, така и на испанските власти и институции. Подготвяме богата програма - ще има културни събития, концерти, изложби, политически сесии и посещения, семинари на политическа тематика, дейности, насочени към образованието. Ще продължим да доразвиваме младежкия театър. Да не забравяме, че повече от 21 хиляди ученици изучават испански език в българските училища. Това е един вид залог за културата на Испания, която присъства все по-задълбочено в България и ние трябва да сме само благодарни и доволни от подобно сътрудничество. Повече от 200 хиляди българи живеят в Испания. Те ползват всички права и помощи и се чувстват чудесно. Всичко казано дотук потвърждава доброто сътрудничество и познаването на двата народа“, отбелязва испанският дипломат.
„Моето впечатление е наистина много положително и в полза на България. Аз се озовах в държава, която не познавах, държава с необикновена красота, с чудни природни гледки, старинни красиви градове. Но това, което ми прави силно впечатление, са близостта на вашия народ, гостоприемството на българина. За мен като испанец в България само мога да кажа, че се чувствам като у дома, а това е благодарение на българите, които ни карат да се чувстваме така, сякаш сме в Испания“ ,споделя още Н. Пр. Алехандро Поланко.
Цялото интервю е в звуковия файл.Във Великобритания South Western стана първата частна железопътна компания, която бе върната под държавен контрол под ръководството на лейбъристите след идването им на власт. Закон за поетапно ренационализиране на железниците бе одобрен по-рано от британския парламент. Първите влакове на South Western, вече под държавен контрол, тръгнаха..
Възстановено е движението за всички автомобили в района на Кресна, където рано тази сутрин стана тежка катастрофа между лек и товарен автомобил. При удара загина 20-годишният шофьор, управлявал леката кола. Младият мъж е от петричкото село Първомай и се е прибирал от Кресна. Най-вероятната причина за катастрофата е мократа асфалтова..
" Кризата в София беше "решена“ от този, който я предизвика ". Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев , съпредседател на "Да, България“ и депутат от "Продължаваме Промяната – Демократична България“: "Бойко Борисов се показа за пореден път в ролята на пожарникар, но не просто на пожарникар, а на пожарникар-подпалвач, защото той първо подпали..
Частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец обяви кметът на община Нова Загора Галя Захариева, предаде БТА. Буря, придружена с градушка, е имало снощи в района, а на сайта на община Нова Загора в 17:00 часа бе публикувано предупреждение от Регионална дирекция "Борба с градушките" – Сливен за градоносни облаци...
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави, че новата ѝ формация се определя като реална алтернатива на това, което се случва в лявото политическо пространство, но и на всичко, което се случва в държавата. Тя изтъкна три ключови неща,..
Край на шестдневната транспортна блокада в София, продължаващо очакване на отговора на въпроса готови ли сме за eврозоната. „И ний сме дали нещо на светът и на вси словене книга да четат“. Тест по зрялост на разделеното ни общество на фона на зрелостните изпити на учениците и поредни епизоди в политическите схватки с вечния лайтмотив хляб..
37-годишният Даниел Нобоа положи клетва за пълен мандат като президент на Еквадор. Той беше избран през 2023 година, за да довърши мандата на предшественика си, като стана най-младият държавен глава в историята на Еквадор. Спечели гласуването през април с неочаквано голяма преднина. На церемония в Националното събрание обеща да намали..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..