Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поезията на Петър Манолов оживява отново в СУ след 30 години

Забраненият някога поет може да вдъхнови днешните млади хора

Добрина Корчева и Десислава Валентинова
Снимка: Ани Петрова
На 7 декември в СУ "Св. Климент Охридски" предстои четене на поезията на забранения преди време поет Петър Манолов. По подобие на организираното от "Кръг 39" през 1989 година четене на забранената му поезия. 

Петър Манолов е емигрирал във Франция със семейството си. Тази година се навършват 80 години от рождението му.

"Случката е, че решихме да направим това четене, защото ни се стори, че не са достатъчно на брой и като че ли и качествено, и количествено литературните платформи в София и в страната. Амелия (Амелия Личева - бел. ред.) и Добринка (Добринка Корчева - бел. на ред.) са по-непосредствените вдъхновители, разбира се. По-дълбоките корени са някъде там, преди 30 години", обясни Десислава Валентинова в предаването "Хоризонт до обед".

Посланието към младите хора е да бъдат върнати към историята със средствата на изкуството.

"Ние не можем да я дадем от собствените си ръце, но можем да ги накараме да се опитат да правят история. Да ги накараме, разбира се, със средствата на литературата, със средствата на изкуството, защото в крайна сметка литературата и в частност поезията - това е продължение на езика със средствата на контекста", отбеляза Добринка Корчева.

Четенето на поезията на Петър Манолово не е тайно, както не е било тайно и през 1989 година, уточняват те. "Всъщност, ако то е било тайно, нямаше да се знаят имената на хората, които тогава застанаха на един подиум, за да се обявят за промените в България", посочи Корчева.

Поетите трябва да бъдат храбри, смята Добринка Корчева, защото "литература без храброст е като риба без вода".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30