Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезията на Петър Манолов оживява отново в СУ след 30 години

Забраненият някога поет може да вдъхнови днешните млади хора

Добрина Корчева и Десислава Валентинова
Снимка: Ани Петрова
На 7 декември в СУ "Св. Климент Охридски" предстои четене на поезията на забранения преди време поет Петър Манолов. По подобие на организираното от "Кръг 39" през 1989 година четене на забранената му поезия. 

Петър Манолов е емигрирал във Франция със семейството си. Тази година се навършват 80 години от рождението му.

"Случката е, че решихме да направим това четене, защото ни се стори, че не са достатъчно на брой и като че ли и качествено, и количествено литературните платформи в София и в страната. Амелия (Амелия Личева - бел. ред.) и Добринка (Добринка Корчева - бел. на ред.) са по-непосредствените вдъхновители, разбира се. По-дълбоките корени са някъде там, преди 30 години", обясни Десислава Валентинова в предаването "Хоризонт до обед".

Посланието към младите хора е да бъдат върнати към историята със средствата на изкуството.

"Ние не можем да я дадем от собствените си ръце, но можем да ги накараме да се опитат да правят история. Да ги накараме, разбира се, със средствата на литературата, със средствата на изкуството, защото в крайна сметка литературата и в частност поезията - това е продължение на езика със средствата на контекста", отбеляза Добринка Корчева.

Четенето на поезията на Петър Манолово не е тайно, както не е било тайно и през 1989 година, уточняват те. "Всъщност, ако то е било тайно, нямаше да се знаят имената на хората, които тогава застанаха на един подиум, за да се обявят за промените в България", посочи Корчева.

Поетите трябва да бъдат храбри, смята Добринка Корчева, защото "литература без храброст е като риба без вода".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44