Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Бончо Бочев

Бончо Бочев сред хористите
Снимка: архив

На 1 декември се навършиха 120 години от рождението на забележителния познавач на детските хорове - диригента Бончо Бочев. Спомнете си само неговия хор „Бодра смяна“ - едно от най-големите явления в нашия културен живот в продължение на десетилетия. 

За Бончо Бочев може да се говори с любов и уважение много дълго. За всички хористи той беше като баща - можеше да се скара, по-рядко да похвали, умееше да се иронизира, да постави на мястото му всеки, който нарушава реда - като истински строг баща. Сега оценявам, че е имал невероятен талант на педагог, иначе как е успявал да запази пълен ред и тишина на репетициите, когато понякога се събираха до 90 деца! Умееше да привлича вниманието, да разказва различни истории, да успокоява напрежението и умората, да предизвиква смях, имаше невероятно цветист език. с едно изречение пресичаше всякаки опити за нарушаване на дисциплината. Спомням си една от любимите му фрази към някой, който не внимава - той казваше: “Какво стоиш там като кирлив идиот пред църква?“ 

Още по-красноречив бе когато разучавахме нова песен - той не само умееше да разкаже достъпно съдържанието ѝ, но и да внуши настроението  -всички да я почувстват. И сега си спомням за "Жълтата пеперуда", на чиито крилца пише, че Милка млада ще загине. И сега чувствам трагедията  във великолепната песен на Любомир Пипков. Даже сега, след 70 години, мога да възпроизведа без колебание и в темпо скоропоговорката „Коза и пелин“ на Георги Димитров. Представете си какъв труд е вложен от всички, за да се постигне това съвършенство. 

И сега е пред очите ми Бончо Бочев - с подвижното си лице, с което подсказваше всички чувства в изпълняваната творба. Той не дирижираше, той жестикулираше и резултатът беще невероятен. И сега, когато слушам първите записи от 50-те години на "Бодра смяна", съхранявани в Златния фонд на БНР, се възхищавам на чистия, кристален звук на хора, на неподправените детски гласове и вълнуващата емоционалност в неговото изпълнение. И всичко това се дължи на изключителния талант на Бончо Бочев.

Неговият глас е запазен в Златния фонд на БНР в запис от 1967 г. Чуйте в звуковия файл, заедно с две песни в изпълнение на хор "Бодра смяна".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42