Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биография на Леонардо да Винчи от норвежеца Атле Нес излиза на български

Изданието ще бъде представено на предстоящия панаир на книгата в НДК

Фрагмент от корицата на биографията

Новата биография „Леонардо да Винчи“ от норвежкия автор Атле Нес представя любопитни детайли около личността и творчеството на най-яркия художник на Ренесанса. Книгата излиза в България в годината, в която светът отбелязва 500 години от смъртта му и ще бъде представена на предстоящия идната седмица Международен панаир на книгата в НДК.

„Авторът Атле Нес разказва изключително любопитни неща. Той не пропуска това, което се знае от векове, основно от първата биография на Леонардо да Винчи. Атле Нес не е случаен биограф. Той е голям, доказан писател, превеждан на много езици, автор на романи, но и може би един от най-големите, най-добрите биографи, особено когато става дума за художници“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ издателят Пламен Тотев. Дело на Атле Нес са забележителната биография на Мунк и отличения с наградата „Браге“ животопис на Галилео Галилей - и двете издадени на български език.

Пламен Тотев

Незаконен син, роден в малко тосканско село, левичар, хомосексуалист – всичко това едва ли е било предпоставка за изграждане на добра кариера в Европа от 15 век. Леонардо обаче преобръща представите за развитие и надхвърля мащабите на времето си.

Фрагмент от корицата

„Леонардо се е славел с това, че в него пламвала ненадейно искрата на някаква гениална идея – нещо ново, независимо дали ще бъде изобретение, дали ще бъде идея за създаване на картина. Атле Нес се запалва по личността на Леонардо, когато след едно пътуване във Франция сред замъците по Лоара попада в един от тези замъци и съвсем случайно там вижда, че е погребан Леонардо да Винчи – нещо, което може би не се знае толкова“, допълни Тотев.

След това Атле Нес се впуска в проучване на местата, където е живял Леонардо, както и в историите около създаването на неговите произведения, заравя се в ръкописите му. Ценното в документалната биография е това, че тя донякъде е и като художествено произведение, отбеляза още Пламен Тотев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56