Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санджей Джогия и страстта към сватбената фотография

Трябва да снимаш не това, което виждаш, а това, което усещаш

Снимка: Фейсбук
Санджей Джогия е английски фотограф от индийски произход. Преди дни той посети България и представи в София свои творби.

Джогия започва фотографската си кариера през 2007 г., когато се отказва от архитектурата, за да преследва мечтите си. Определят го като един от шестте най-добри сватбени фотографи в света. 
"Всъщност тази титла ми я връчиха преди няколко години. Когато за първи път получих имейла, аз не можах да повярвам на това, което прочетох. Това се случи, след като снимах една много голяма, пищна сватба в Индия", сподели фотографът в предаването "Хоризонт до обед".
 
На 8 годишна възраст Санджей Джогия взел апарата на баща му и го разглобил. "И започнах да снимам. Научих се с филми да снимам. Използвах фотографията през цялото си образование - и в училище, и в колежа. По време на студентските си години използвах фотографията в своите презентации. Моята любов към фотографията винаги е била дълбоко в сърцето ми", разказа Санджей Джогия. 

Да заснемеш емоцията

Сватбеният фотограф трябва да вземем предвид всичко.

"Особено, когато говорим за индийските сватби, има толкова много мънички дребни церемонии, с подробности, и в същото време много емоция се носи в залата. Очите ни трябва да са и отпред, и отзад, да гледаме навсякъде, да успеем да видим и да усетим всичко, за да можем да го снимаме. Много фотографи казват: "Да, ние снимаме това, което виждаме", но истината е, ти трябва да снимаш това, което усещаш", отбеляза фотографът.

Буквално трябва да бъдем като радар на усещания, на чувства, да хванем, да грабнем това, което разказва историята, обясни Санджей Джогия.

"Докато преживяваме, трябва много внимателно да подбираме снимките, за да може след това да се сглоби една цяла история. Понякога може да кажем, че сме като спортни фотографи, защото при индийските сватби всичко свършва много бързо, изведнъж, внезапно и трябва да си отряд за бързо реагиране", посочи още Санджей Джогия.

Романтика и мистика

Санджей Джогия признава, че е романтична личност.

"Затова си мисля, че когато човек се опита да разгадае как нещичко работи, ако се опиташ да разбереш същността на нещо, ще го изгубиш. Губиш нещо от него, т.е. цялата тази мистика, впечатлението ти, омаята изчезва. Затова си мисля, че за любовта не трябва да отговаряме и за нея не може да се даде отговор. Ако човек може да измери любовта, тогава това не е истинска любов.“

Според Джогия няколко неща в живота трябва да останат тайнствени - любовта, душата и какво е животът като цяло. "Като сватбен фотограф наистина е много важно човек да бъде изключително голям романтик. Това е едно от нещата, които трябва да си останат свещени за нас", вярва фотографът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56