Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзикълът „Клетниците“ на софийска сцена тази вечер

| обновено на 06.12.19 в 15:52
Кадър от генерална репетиция на мюзикъла „Клетниците“ в Софийската опера и балет
Снимка: БТА

Софийската опера и балет ще представи тази вечер най-мащабния мюзикъл в своята история - "Клетниците". Режисьор е Пламен Карталов.

Най-известният роман на Виктор Юго е пресъздаван многократно в театрални, кино и телевизионни продукции. Във вариант на мюзикъл този спектакъл е най-играният за всички времена. Триумфът му продължава вече 35 години по всички световни сцени - до днес са го гледали над 120 милиона зрители в 52 държави, на 22 езика.

Българската премиера има дълга история. Тя започва през 1987 година, когато Пламен Карталов получава правата да постави "Клетниците". Липсата на специални микрофони за 60 000 долара обаче осуетява реализацията - до днес, 32 години по-късно:

"Много съм щастлив с моите артисти в мюзикъла. Това са Орлин Павлов, Владимир Михайлов, Весела Делчева, Ники Сотиров, Николай Павлов, Деница Шопова, млади артисти, много добри. Много са артистите, имаме и оперни, имаме и няколко оперетни, имаме и мюзикъл поп артисти", сподели маестро Карталов.

В предаването "Хоризонт за вас" Весела Делчева (позната на публиката от "MAMMA MIA!", "Фантомът на операта") влиза в образа на Фантин:

"Това е най-голямата актьорска провокация, тъй като това е образ, изключително емоционално натоварен. Много психологически. Трансформациите на героинята са изключително бързи. Трябваше ми много време, за да се потопя... Режисьорът ми остави свобода на интерпретация, но винаги ми казваше - тя трябва да е силна жена, не трябва да се оплаква от живота си и да я съжаляваме, когато е на сцената... Този спектакъл е вечен - заради темата за милосърдието, за състраданието, за вярата в Бога, за готовите на всичко млади революционери, за борбата със завистта, с омразата. Но накрая любовта побеждава и светлината успява да пробие мрака".

Интервюто с Весела Делчева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс

Американският вицепрезидент ще се срещне във Великобритания с Найджъл Фарадж

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс ще се срещне с Найджъл Фарадж днес на закуска в живописния английски район Котсуолдс, съчетавайки работа с удоволствие по време на лятната си почивка във Великобритания, съобщи вестник „Таймс“. Вицепрезидентът на САЩ, съпругата му Уша и трите им деца прекараха уикенда с приятеля си Дейвид Лами - министърът на..

публикувано на 13.08.25 в 05:05

Конфискуваха десетки луксозни коли в Лондон, за да борят опасното шофиране

Луксозни превозни средства на стойност милиони паунда са конфискувани от лондонската полиция, за да се ограничи опасното шофиране в центъра на британската столица, съобщи Би Би Си. Полицията конфискува 72 превозни средства на стойност приблизително 6 милиона паунда, включително няколко идентични лилави “Ламборгини“, при тридневна операция в "Хайд..

публикувано на 13.08.25 в 04:58

Гърция поиска помощ от ЕС за овладяване на пожарите заради усложнената обстановката

Максимални усилия полагат гръцките власти да овладеят пожарните огнища. Правителството поиска помощ от Европейския съюз под формата на четири самолета за гасене на пожари. В последните часове обстановката с пожарите се усложнява. Сложно е в област Ахаеа на Пелопонес. Там, въпреки мащабните сили от огнеборци и доброволци, огънят влезе в..

публикувано на 12.08.25 в 20:45
Дим се издига от разрушени сгради след израелски въздушен удар в Газа, 12 август 2025 г.

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа

Външните министри на 27 страни призоваха Израел да позволи доставките на помощ в Газа.  Израелската армия отново нанесе удари по град Газа през изминалата нощ. Загинали са най-малко 11 души, съобщиха очевидци и медици. Същевременно лидерът на "Хамас" Халил ал Хая се очаква да пристигне в Кайро за преговори по подкрепяния от САЩ мирен план за Газа...

публикувано на 12.08.25 в 20:43
Снимката е илюстративна, архив.

Повече от 70 майстори ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак

Над 70 майстори занаятчии ще участват в традиционния панаир на занаятите в троянското село Орешак, който започва на 14 август и ще продължи до неделя. Той се  провежда в дните около големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Майсторите на традиционни български занаяти ще разположат своите шатри на улицата пред Националното..

публикувано на 12.08.25 в 20:20

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря

Мъж от Монтана е задържан заради домашно насилие над 19-годишната му дъщеря. Патрул на полицията в Монтана е изпратен на сигнал за домашно насилие около 2:40 часа в понеделник. На място са установени майка, баща и дъщеря. При проведената беседа дъщерята - на 19 години, заявява, че ѝ е бил нанесен побой от нейния баща, като свидетел на побоя..

публикувано на 12.08.25 в 20:05
Турският президент Реджеп Ердоган (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски

Ердоган към Зеленски: Турция е готова за домакин на среща между лидерите на Украйна и Русия

Турският президент Реджеп Ердоган заяви във вторник в телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, че Турция "е готова да бъде домакин на среща на върха на лидерско ниво" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. След разговора турското президентство публикува изявление, в което се казва, че лидерите са обсъдили и двустранните..

публикувано на 12.08.25 в 19:48