Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ю. Попов: Върви се към унифицирана глобална цена на въглеродните емисии

Юлиан Попов
Снимка: Ани Петрова

Зад тази метафора се крият конкретни мерки, които се изпълняват, за постигане на т.н. "климатична неутралност" през 2050 г.

Това каза за БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов по повод решението на евродепутатите да обявят извънредно положение за климата. Той е оптимист, че е възможно догодина да има и климатичен закон. Има много нови технологии, които пазарът приема и доста академични модели, които показват, че е възможно Европа да стане климатично неутрална до 2050 година:

„Това са амбициозни цели и за тези цели въпросът не е само да слагаме соларни панели или да санираме сградите. Става въпрос за цялостна технологична революция, но всички случаи - дълбока трансформация на икономиката. Eдин от проблемите на Европа е, че именно в тези технологии изостава много сериозно зад Китай и, в голяма степен, в някой сфери изостава зад Япония, САЩ… Така че картината е доста по-сложна от това просто да си спрем парното“.

Намаляването на необходимостта от въглеродните горива е дълъг процес, който започва доста по-отрано – след 1973-а година, след арабското петролно ембарго, изтъкна експертът в предаването "Събота 150" по "Хоризонт".

Необходимостта от повече инвестиции не бива да ни обезкуражава

„Това е шанс за икономиката на България да стане по–високотехнологична и шанс за икономиката на Европа да излезе от тази леко стагнирана икономика и да се развие, да промени много от нещата, включително и зависимостта си от вносни горива… Когато говорим за големи инвестиции, това е нещо, което и икономиките искат. Те искат да има големи инвестиции, търсят се добри проекти за голямо инвестиране. Това само ще раздвижи икономиката и е позитивно! Ние често правим тази грешка - да казваме „това ще струва много пари“. Чудесно е, ако са инвестиции. Лошо е, ако това са пари, които са хвърлени под формата на неоправдани субсидии, но най-големите субсидии са общо взето в сферата на фосилните горива, така че и в това отношение не би трябвало да имаме много големи притеснения“.

Попов коментара, че решението на ЕИБ - най-голямата кредитираща институция в света, да се оттегли от проекти, свързани с фосилните горива, ще има „имат голямо въздействие върху специфичните инвестиции точно в тази посока“:

„Много е вероягно и Европейската банка за възстановяване и развитие да я последва. Тя вече има политики, които са свързани с тези насоки и много частни банки, много частни институции, много частни големи компании също се ориентират в тази посока“.

Полша, Унгария и Чехия са единствените три страни, които до този момент не са подкрепили идеята за климатична неутралност на Европа до 2050, но според Попов е много възможно трите страни да се съгласят скоро.

Срещата в Мадрид и единния пазар на въглеродни емисии

„Много често привлича критиките на някои коментатори, че в Европа въглеродните емисии струват скъпо и това ще унищожи нашата въглищна индустрия… Реално в света има 50 въглеродни пазара, а европейският е един от тях. Въпросът е как да се обединят те. Създаването на един глобален пазар на въглеродни емисии ще бъде от основните механизми за намаляване на емисиите. На практика ще получим нещо като превръщане на въглеродните емисии в глобална валута. Също се говори за глобален въглероден данък - той е подобно нещо. МВФ лансира такава идея - до 2030 година да се въведе въглероден данък от 75 долара на тон емисии и това е посоката, в която се върви. Мадридската среща в момента изработва по-конкретни правила за това как да се върви в тази посока, за да може в следващите няколко години може да се стигне до една относително относително унифицирана глобална цена на въглеродните емисии 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички областни управи са изпратили свои представители за обучение по системата BG-ALERT

Всички областни управи са изпратили свои представители, които да бъдат обучени за работа със системата за известяване при бедствия BG-ALERT, съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той отправи призив към кметовете да прояват по-голяма активност, тъй като до момента възможност за използване на системата има в под 40 процента от общините...

публикувано на 22.05.25 в 16:08
Един от най-красивите язовири в Кипър - Ксилиатос. Към днешна дата е пълен едва 20%, при 56% преди година

Въвеждат по-строги мерки срещу разхищението на вода в Кипър

Кипър въвежда по-строго законодателство срещу разхищението на вода, като до 3000 евро се увеличава глобата за миене с маркуч. Одобреният от правителството и внесен днес в парламента законопроект е част от Националния план за действие за справяне с недостига на вода, особено в условията на тежката водна криза в страната. Новите специални мерки целят..

публикувано на 22.05.25 в 16:02
Снимката е илюстративна.

Заради локалите: Институтът по психология на МВР с наръчник за охранителните фирми

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов обяви, че вече са установени по-голямата част от т.нар. локали. С това название станаха известни бандите от ученици и младежи, проявяващи агресия както към връстници, така и към по-възрастни хора. Митов: Не можем да търсим вината за появата на "локалите" в една институция По думите на министър Митов..

публикувано на 22.05.25 в 15:45

Вотът за митата върху стоки от Русия и Беларус в ЕП е подкрепен от 8 български евродепутати

Вотът за митата върху селскостопанските стоки от Русия и Беларус в Европейския парламент бе подкрепен от 8 български евродепутати, показа проверка на поименния вот.  "За" са били петима от общо шестима наши представители от Европейската народна партия, двама от тримата евролиберали от групата "Обнови Европа" и един от двамата независими...

публикувано на 22.05.25 в 15:40
Учениците и учителите от ОУ

Ученици от Ловеч поднесоха венец и цветя пред барелефа на Панайот Пипков

В Ловеч учениците и учителите от основното училище "Панайот Пипков“ поднесоха венец и цветя пред барелефа на композитора в двора на училището и пяха химна на Светите братя Кирил и Методий, чиято музика Пипков създава в това училище през 1901 година. Панайот Пипков създава музиката към стихотворението на Стоян Михайловски "Химн на Св. Св. Кирил и..

публикувано на 22.05.25 в 15:35
Министърът на енергетиката Жечо Станков откри в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката откри в Ловеч най-голямата инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката Жечо Станков откри днес в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в Европейския съюз. Тя е с мощност от близо 500 мегаватчаса. Батерията е частна инвестиция. "Удовлетворява нуждите на региона. Това е първата стъпка от нещо голямо , което сме си поставили като цел – 10 хиляди..

публикувано на 22.05.25 в 15:25

Предстои среща на Росен Желязков с италианския премиер Джорджа Мелони

Министър-председателят Росен Желязков и водената от него българска делегация поднесе венци и цветя пред паметниците на Капитан Петко войвода и на Иван Вазов в Рим. Така се сложи началото на традиционното държавно посещение в италианската столица и във Ватикана по повод 24 ти май  – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука,..

публикувано на 22.05.25 в 15:21