Полша посрещна декември с нова вълна на протести заради това, което недоволните виждат като опит за овладяване на съдилищата в страната. Демонстранти излязоха в първия ден от месеца в столицата Варшава и стотици други по-големи и по-малки населени места, за да изразят подкрепата си за уволнен от управляващите съдия. От една страна стана ясно, че консерваторите от "Право и справедливост" не мислят да преминават към по-тих режим на съдебната си реформа до президентските избори догодина. От друга - че недоволството спрямо тях е възможно да подкопае сегашния им контрол върху повечето от властовите центрове в Полша.
"Свободни съдии" скандираха протестиращите пред министерството на правосъдието във Варшава, а подкрепа за демонстрациите изрази и може би най-известният противник на "Право и справедливост" - носителката на литературна Нобелова награда за 2018 година Олга Токарчук.
"Полски съдии, знаем под какъв натиск живеете - че сте уволнявани от работа, че сте преназначавани на други позиции, колко много страдат семействата ви от това и искам само да ви кажа - ние сме с вас."
Причината за недоволството е случаят на Павел Юшчишин - доскоро съдия в източния град Олштин. В рамките на обжалване по определено дело Юшчишин оспорва безпристрастността на негов колега, назначен от управляващата партия. Реакцията е мигновена - в рамките на два дни действията на Юшчичин стават обект на проверка и той е уволнен. Само два дни обаче отнема и на недоволната част от обществото да излязат по улиците в негова подкрепа.
Самият уволнен съдия присъства на протеста във Варшава:
"Ние, съдиите, не можем да се страхуваме и да се подаваме на напрежение, защото няма да има свободни граждани и справедливост в Полша без свободни съдилища. Вярвам, че истината и честността накрая ще спечелят. Правителствата идват и си отиват, и затова си струва човек да бъде почтен".
Управляващите консерватори виждат реформите си, включващи законови промени и назначения на различни нива на съдебната система, като изчистване на корупцията и остатъците от соцрежима преди 89-та година. Европейската комисия видя в тях противоречие с върховенството на закона и започна безпрецедентна процедура срещу страната. Недоволните в Полша се изразяват по-прямо и виждат опит за овладяване на всички власти в рамките на продължаващото от 2015 година управление на "Право и справедливост". Политологът Спасимир Домарацки анализира ситуацията в интервю за "Събота 150":
„Имаме доста нюанси на това овладяване на държавата. „Право и справедливост“ прави опити да подчини всички институции в държавата на собствените си политически интереси, но в полския случай имаме доста специфична политическа ситуация, в която това овладяване, независимо от усилията, ми се струва доста по-трудно да бъде реализирано - гражданското общество е доста съзнателно и, второ, може би дори и заради самата големина на държавата е доста по-трудно да бъдат подчинени и всички центрове на някаква власт“
Протестиращият съдия Игор Тулея е по-краен в оценката си:
"Няма голяма разлика между Полша и Турция. Съдии биват отстранявани заради решения, които не са от полза на правителството. Понасят не само дисциплинарни наказания, но срещу тях започват и разследвания. Отдалечаваме се от Европа и се движим в грешна посока“.
Спасимир Домарацки изтъква, че поне към този момент Полша е далеч от това да загуби демокрацията си. Управляващите подчиниха обществените медии, но са далеч от пълен контрол върху публичния диалог:
„Имаме доста по-очевидни модели на завладяване на държавата, в които връзката между политически, икономически елити и контрол върху медиите влияят много по-отчетливо на това да се губят каквито и да било механизми за влияние върху властта“.
Тоест - Полша не е Турция, но политическата ѝ посока отдавна е повод за притеснението на недоволните. Тук включваме фактът, че най-влиятелният човек в страната, лидерът на "Право и справедливост" Ярослав Качински, е само редови депутат в Сеима. През отминаващата година партията му най-напред спечели европейските избори, а впоследствие и още 4 години начело на правителството, макар и без Сенат на своя страна. Предстои обаче вота за най-важния "гумен печат", както критиците на консерваторите виждат президентството на Анджей Дуда - издигнатият от същата партия държавен глава, безропотно разписвал реформите й.
„Силният човек, който ръководи държавата, всъщност не е заема официален ръководен пост - не е нито премиер, нито президент. Това е негативно състояние за политическата система, преди всичко защото се губи тази връзка на чувството за обществен контрол върху основните власти",смята Спасимир Домарацки, според когото опозицията има най-добър шанс, ако се обедини около бъдещ кандидат на най-голямата партия в нея - "Гражданска платформа".
Дали обаче темпото на спорните реформи и предизвиканите от тях протести ще намалее до изборите:
„Не, не смятам, че ще има промяна. И днес сме свидетели на задълбочаване на тази криза в съдебната система“.
Целият репортаж на Константин Мравов можете да чуете в прикачения звуков файлВъв връзка с изграждането на новата метростанция "Панчо Владигеров" по бул. "Панчо Владигеров" в район "Обеля", е необходимо прекъсване на влаковото движение в участъка МС "Сливница" – МС "Обеля". От 19 юли Метролиния М4 от станция "Летище „Васил Левски" – София" ще се скъси до станция "Сливница" . Метролинии М1 и М2 остават без промяна..
Германското правителство ще ограничи помощите за безработни в рамките на мащабна реформа на социалната система. След лятната пауза Германия ще започне мащабни реформи в социалното, пенсионното и здравното осигуряване. Те трябва да станат устойчиви и в момента финансирането им е все по-натоварващо за бюджета и това не може да остане така, посочи..
Ново подпомагане за Украйна и икономически мерки срещу Русия се очаква да анонсира днес американският президент Доналд Тръмп, след като обяви, че ще изпрати противовъздушни системи на Киев . Украинският президент Володимир Зеленски предприема преформатиране на правителството при видимото охлаждане на отношенията между Тръмп и Путин. Не е..
Вторият списък с ребалансиращи мерки, които Еврокомисията предлага срещу митата на Съединените щати, са на разположение на страните-членки, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович. Както съобщи "Политико", те са в размер от 72 млрд. евро в отговор на налозите от 30 на сто, които американският президент Доналд Тръмп иска да наложи на..
Държавите членки на Европейския съюз се съгласиха, че ЕС ще трябва да предприеме контрамерки, ако търговските преговори със САЩ се провалят, заяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович след среща с министрите на търговията от ЕС в Брюксел, предаде Ройтерс. Той отбеляза, че всички министри на търговията от блока са се съгласили, че..
КНСБ и КТ "Подкрепа" отменят земеделския протест за утре. В Министерството на земеделието се проведе среща с министър Георги Тахов. Предлага се увеличение на заплатите с 15 до 20% за горските предприятия. Остава стачната готовност, ако до края на седмицата министърът не подпише споразумение с шестте горски предприятия. Министър Tахов..
До момента 700 души са били убити по време на войната в Газа, опитвайки се да се снабдят с прясна вода. Статистиката е на свързаните с "Хамас" власти в анклава. При такова нападение вчера загинаха 6 деца, а израелските сили го отдадоха на допусната грешка. Според палестинските власти Израел целенасочено се опитва да лиши населението от..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..