„Не съм имала никакви колебания. Това беше проектът, който фокусира веднага моето внимание, разбира се след преглед на всички предложения“. Това каза пред БНР доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова - член на международното жури, класирало на първо място проекта на архитектурното студио на италианеца Масимилиано Фуксас за обновяване на пл. „Света Неделя“ в конкурса, организиран от Столичната община.
„В него има доста неща, които ме карат да го поставя за себе си на първо място“, каза тя в предаването „Хоризонт до обед“ на фона на критики към проекта, спечелил международния конкурс.
„Най-напред това е проект, който според мен много добре и адекватно оценяваше комплексната стойност на пространството. Пространството около „Света Неделя“ в съвременния град не е ценно само със своя античен пласт. Това е едно пространство, забележително със своята устойчивост в развитието на градската тъкан през всички епохи, през които нашия град е преминал. Едно пространство, забележително със своята историческа многопластовост. Именно този проект отчиташе тези характеристики", подчерта доц. Кандулкова.
Според нея „възможността да видим античния пласт под стъкло е може би най-разумната и най-щадящата за археологическите находки, защото те ще бъдат в един постоянен микроклимат и чрез едно подходящо осветление могат да бъдат наистина видени“.
„Нещо повече - археологията, която е по целия площад, структурирана в тази нова графика на площада, съобразена с античните улици, може да бъде проучвана и в бъдеще. Тя може със същия подход да бъде експонирана в други карета на площада, така че човек да осъзнае габаритите на сградите“, продължи тя.
В препоръките към проекта е записано да се запази дървесната растителност около църквата „Света Неделя“.
„По отношение на другото озеленяване, което е сравнително ниско и партерно, ние го приехме, като отново препоръчваме (и това е и мое мнение, аз го споделям напълно), да се улесни подходът на пешеходеца в основните пешеходни потоци през тези цветни карета“, уточни архитект Кандулкова.
Проектът позволява в различните части на площада да се обособят специфични функционални зони, смята тя.
„Там, където са традиционно заведенията за хранене и искаме хората да спрат, са създадени възможности те да спрат в уютна обстановка, в приятна обстановка. Там, където сме свикнали да има градски музиканти и да има базар, да има празничност, имаме ново осветление. Там, където е археология, ще е археология. Потърсен е един по-сериозен, по-мощен подход към Ларгото. Разширява се този подход в зоната на античните разкрития. Така че мисля, че проектът носи доста качества“, отбеляза доц. Йорданка Кандулкова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..