"Скрити мрежи: бизнес моделите на трудовата експлоатация" е проучване на Центъра за изследване на демокрацията. То обхваща четири държави - България, Естония, Финландия и Латвия. Според доклада трудовата експлоатация и трафикът са инструменти за извличане на допълнителни печалби на различни нива на икономическата дейност. При това невинаги структурите, които се възползват от трудова експлоатация, са престъпни организации - често явление е законно работещи компании да участват в трудова експлоатация, независимо дали целенасочено, или не.
"Когато говорим за трудова експлоатация една от новите тенденции е, че все по-често има примери, в които легални фирми наемат работници и впоследствие тези работници се оказват в ситуация на трудова експлоатация в различни страни в Западна Европа. И точно този нов и все по-набиращ скорост феномен сме отразили в този последен доклад", каза д-р Атанас Русев от програма "Сигурност" на Центъра за изследване на демокрацията.
България остава страна на произход на жертви на трафик
"Докато, да речем в Балтийските държави, те вече не са само страна на произход на жертви на трафик, но при тях все по-често регистрират жертви на трафик, които се експлоатират - да речем в Латвия, в Естония, преди всичко в сектори като строителство, почистване и т.н. Ние, за разлика от тях, все още заедно с Румъния сме една от малкото европейски страни, които остават преди всичко страни на произход на жертви на трафик", допълни д-р Атанас Русев.
До голяма степен в Западна Европа трафикът на хора се свързва с т.нар. незаконна миграция. "Там голям брой от трафикираните са жертви от Азия, Африка, Латинска Америка, но все още феноменът е, че България и Румъния остават едни от малкото страни, които продължават да са страни на произход на жертви на трафик", допълни експертът
В капана на трудовата експлоатация
Другият интересен феномен за балтийските страни и Финландия е, че работници от Украйна все по-често стават жертви на трафик в схеми със законно регистрирани фирми, при които работниците подписват договори, впоследствие биват командировани да работят в чужбина, но попадат в ситуация, в която са експлоатирани:
"Какво имаме предвид под експлоатирани - обикновено се плаща по-малко, отколкото е договорено. Налагат се различни, необосновано високи такси за различни неща - настаняване, храна, работно облекло, инструменти и т.н. И в един момент този работник разбира - на първия, втория или третия месец, че той няма да получи никога възнаграждението, което му е било обещано, тъй като то се изземва по различен начин от така наречения законен работодател, който го е наел", изтъкна д-р Атанас Русев.
В редица страни има сектори, които се нуждаят от нискоквалифициран труд - строителство, почистване, земеделие.
"Много често западните фирми работят с дълги вериги от поддоставчици и някъде в тази дълга верига от доставчици се вклиняват такъв тип субекти, които много често дори и самата фирма, която поднаема, няма представа, че работниците на някои от подизпълнителите са експлоатирани. Тя се възползва от това, че някой ѝ е предложил по-евтина работна ръка", подчерта експертът.
Без договори работят най-вече в земеделието
"На първо място трябва да кажем, че този нов тип схеми, те виреят благодарение на голямата сива икономика, възможността лесно да регистрираш фирми, които след това обикновено не плащат никакви данъци, не внасят социални осигуровки за наетите работници. Използват различни пропуски в законодателството, какъвто е случаят с командироването в държави от Европейския съюз. Ограничаването на възможностите за такъв тип фирми да работят безпрепятствено е една от основните стъпки за ограничаването на самия трафик", коментира Русев.
Работниците са свикнали с орязването на права
"Контролът върху спазването на тези трудови права все още не е на задоволително ниво и неслучайно много от тези работници дори не подават сигнали, когато попаднат в такава ситуация в чужбина, просто защото те са свикнали у нас да получават половината си заплата в плик, да не им осигуряват пълните условия за безопасност на труда, да не им плащат редовно заплати или, когато говорим за строителство, да живеят в лоши условия", допълни картината Атанас Русев.
Необходимо е да се провеждат повече кампании за информиране на работниците за трудовите права.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлИма ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..