Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "За нашите деца" ще прави комплекс за деца със специални потребности

Комплексът със сензорна стая се създава с дарения, отваря врати догодина

Фондация "За нашите деца" помага на деца със специални потребности
Снимка: Фондация "За нашите деца"

Сензорна зала ще помага на деца със специални образователни потребности в столицата. Тя ще бъде част от комплекс за ранно детско развитие, чието изграждане планира фондация „За нашите деца“. Неправителствената организация разчита на дарители за реализацията на начинанието. 

Залата ще се използва за терапия на деца с различни проблеми - хиперактивност и дефицит на вниманието, аутизъм и други. 
Фондация "За нашите деца" вече 27 години работи с деца в риск и техните семейства, разказва пред "Хоризонт" регионалният мениджър Александър Малински. 

"През годините над 13 хиляди деца и семейства са получили подкрепа от нашите специалисти. Само за миналата година 1404 деца и семейства са били подкрепени от фондацията", обясни той.

Ремонтира се сградата на бъдещия комплекс

В продължение на тази мисия фондацията ще изгради комплекс за ранно детско развитие със сензорна зала. В момента се извършва ремонт на сградата, в която ще бъде разположен комплексът. 

"Комплексът ще бъде за деца с трудности в развитието, деца в риск. Ще отговори на потребностите на родителите и на хората в родителска роля, визирам приемни семейства, осиновителни семейства, семейства на роднини и близки. Те да бъдат подкрепени в грижата си за децата с трудности в развитието. Част от комплекса планираме да бъде сензорна зала, където деца с увреждания, с аутизъм, със специални образователни потребности ще могат да получават подкрепа от най-различни специалисти, психолози, ерготерапевти и специалисти ранна детска интервенция. За целта са ни необходими 15 хиляди лева", допълни Малински.

В терапевтичните услуги ще се включат още хидротерапия и музикотерапия, така че подкрепата да бъде комплексна. В средата на следващата година  комплексът трябва да отвори врати.

Разчита се на дарители

"Разчитаме основно на дарители и на кампанията "Избери, за да помогнеш". Всички средства, които ще подпомогнат разкриването на този комплекс и в частност и сензорна зала,  са добре дошли", поясни Александър Малински.

Комплексът за ранно детско развитие ще бъде с капацитет 200 деца.

"Достъп до услугите в момента и при стартирането на комплекса ще бъде през отделите за закрила на детето с направления. Надявам се със стартирането на Закона за социални услуги, всеки родител, който смята, че има нужда от подобна подкрепа, може да потърси такава от нашите специалисти. Когато стартира законът, всеки един гражданин на столицата ще може да потърси подкрепа от нашите специалисти, без да се регистрира в социалната система", уточни още регионалният мениджър на фондацията.

Във Фондация "За нашите деца" от години има сензорна зала, но тя е малка и техниката е вече остаряла.

Сетивна стимулация в защитена среда

"От особена важност е и техниката, с която разполагаме, да е съвременна и качествена. Различното на сензорните зали е, че те дават една много защитена от стимули среда, в която деца, които имат нарушения в сензорната интеграция, да тестват своите сетива, без това да е прекалено много, без да ги фрустрира и да ги довежда до нежелани поведения, както се случва във външната среда", подчерта психологът Катерина Ковачева, експерт във фондация "За нашите деца".

Специалистът обясни и колко често може да се ползва сензорната зала, като изтъкна, че работата с деца със специфични потребности е индивидуална.

"Да кажем, че веднъж седмично е добре да посещава такава зала. Не е добре да се прекалява. В една такава зала има изключително много уреди, от много широк спектър. Има светлинни, има звукови стимули, има тактилни. Има от природата, да кажем тип вятър и различни текстури. И е абсолютно недопустимо всички те да се включват едновременно, тъй като това би фрустрирало детето, така както се случва във външния свят", допълни Катерина Ковачева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26