"През годините над 13 хиляди деца и семейства са получили подкрепа от нашите специалисти. Само за миналата година 1404 деца и семейства са били подкрепени от фондацията", обясни той.
Ремонтира се сградата на бъдещия комплекс
В продължение на тази мисия фондацията ще изгради комплекс за ранно детско развитие със сензорна зала. В момента се извършва ремонт на сградата, в която ще бъде разположен комплексът.
"Комплексът ще бъде за деца с трудности в развитието, деца в риск. Ще отговори на потребностите на родителите и на хората в родителска роля, визирам приемни семейства, осиновителни семейства, семейства на роднини и близки. Те да бъдат подкрепени в грижата си за децата с трудности в развитието. Част от комплекса планираме да бъде сензорна зала, където деца с увреждания, с аутизъм, със специални образователни потребности ще могат да получават подкрепа от най-различни специалисти, психолози, ерготерапевти и специалисти ранна детска интервенция. За целта са ни необходими 15 хиляди лева", допълни Малински.
В терапевтичните услуги ще се включат още хидротерапия и музикотерапия, така че подкрепата да бъде комплексна. В средата на следващата година комплексът трябва да отвори врати.
Разчита се на дарители
"Разчитаме основно на дарители и на кампанията "Избери, за да помогнеш". Всички средства, които ще подпомогнат разкриването на този комплекс и в частност и сензорна зала, са добре дошли", поясни Александър Малински.
Комплексът за ранно детско развитие ще бъде с капацитет 200 деца.
"Достъп до услугите в момента и при стартирането на комплекса ще бъде през отделите за закрила на детето с направления. Надявам се със стартирането на Закона за социални услуги, всеки родител, който смята, че има нужда от подобна подкрепа, може да потърси такава от нашите специалисти. Когато стартира законът, всеки един гражданин на столицата ще може да потърси подкрепа от нашите специалисти, без да се регистрира в социалната система", уточни още регионалният мениджър на фондацията.
Във Фондация "За нашите деца" от години има сензорна зала, но тя е малка и техниката е вече остаряла.
Сетивна стимулация в защитена среда
"От особена важност е и техниката, с която разполагаме, да е съвременна и качествена. Различното на сензорните зали е, че те дават една много защитена от стимули среда, в която деца, които имат нарушения в сензорната интеграция, да тестват своите сетива, без това да е прекалено много, без да ги фрустрира и да ги довежда до нежелани поведения, както се случва във външната среда", подчерта психологът Катерина Ковачева, експерт във фондация "За нашите деца".
Специалистът обясни и колко често може да се ползва сензорната зала, като изтъкна, че работата с деца със специфични потребности е индивидуална.
"Да кажем, че веднъж седмично е добре да посещава такава зала. Не е добре да се прекалява. В една такава зала има изключително много уреди, от много широк спектър. Има светлинни, има звукови стимули, има тактилни. Има от природата, да кажем тип вятър и различни текстури. И е абсолютно недопустимо всички те да се включват едновременно, тъй като това би фрустрирало детето, така както се случва във външния свят", допълни Катерина Ковачева.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..