Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Осъденият на смърт идва“ в операта на Тел Авив

Снимка: The Israeli Opera

Има ли нови жанрове на съвременната опера? На този въпрос са се опитали да отговорят в Телавивската опера, когато са поканили израелския режисьор и настоящ художествен ръководител на операта вАтланта Томер Звулун. Избрал е едно от най-успешните съвременни американски произведения в този жанр. Нарича се „Dead man walking“/„Осъденият на смърт идва“.

Не, това не е опера на ужасите, а на протеста. Музикалните критици я сравняват с творбите от епохата на веризма в Италия. И „Селска чест“, и „Палячо“ са написани по истински случаи, описани с по три изречения в тогавашните вестници. Операта „Dead man walking“ е по автобиографичен бестселър на католическата монахиня Хелън Прежан, който й е донесъл престижната награда Пулицър и е екранизиран от Тим Робинс, (в главните роли Шон Пен и Сюзън Сарандън, получила за тази роля „Оскар“). При такава предистория сигурно не е било лесно на композитора Джейк Хеги и на либретиста Терънс МакНейли да напишат оперна творба, и то истинска драматична опера.

„Осъденият на смърт идва“ е музикален протест срещу смъртното наказание ( в САЩ то и до ден днешен е факт). Сюжетът е такъв, че сякаш напълно го оправдава: 17-годишни момче и момиче отиват да се къпят в морето на лунна светлина. Пресрещнати са и изнасилвани многократно от двама пияни 37- годишни безделници. Накрая юношите са убити по особено мъчителен начин.

Единият от насилниците се обръща към много известната монахиня сестра Хелън, чиито успехи в работата с трудни деца са направили медиен герой. Посетила подсъдимия в затвора, монахинята се нагърбва да лобира в негова полза. Разговаря с родителите на убитите юноши, на които се опитва да внуши, че няма да си върнат децата, ако настояват убийците им да отидат на електрическия стол. Повиква в съда майката на единия от убийците, която разказва драматично какво добро дете е бил той и колко се е грижил за близките си.

Ролята на тази майка е най-доброто постижение в целия спектакъл и като музика, а и като вокално изпълнение на Мария Зифчак, отличаваща се с прекрасен глас и артистичност. Друг е въпросът дали може да се поставя знак на равенство между родителите на жертвите и на убийците.

Има какво да се желае от израелското сопрано Мая Лахиани, в ролята на сестра Хелън. И ако никой не може да й помогне по отношение на гласовите данни, режисьорът Томер Звулун, когото смятат за един от най-добрите в света, е можел да измисли повече предлагани обстоятелства, за да стане ролята по-драматична. А съдбата на монахинята е наистина интересна. Разбираме го по едно безспорно журналистическо постижение: интервю с близо 90-годишната Хелън, по чиято автобиография е операта. Тя и да сега е активистка на движението против смъртното наказание. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02