Инициативата за този благороден жест е на Сдружението за култура и изкуство “Лилавият лебед“ с председател д-р Александър Александров. Проектът е осъществен напълно безвъзмездно, като разходите по организацията и реализацията са поети от членове и приятели на сдружение “Лилавият лебед“, сред които много активна роля и ангажираност има българският оперен певец Апостол Миленков.
Специално за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" д-р Александър Александров сподели подробности за зараждането на идеята за този възпоменателен знак и за дългия път на едно благородно дело, извървян с помощта на приятели и съмишленици. Д-р Александър Александров произнесе и кратко слово на официалната церемония по откриването на паметната плоча.
За да присъстват на събитието, специално от България пристигнаха най-близките роднини на Гена Димитрова - нейната сестра Надка Русева и осиновената й племенница Милена Стойкова. Проявата бе уважена и от българския посланик в Австрия д-р Иван Сираков, посланик Емилия Кралева – постоянен представител на България в ООН и ОССЕ, австрийския дипломат и посланик Георг Потика, представители на Културните инситути на Италия и Русия в Австрия, на Българската православна църква в Австрия “Св. Иван Рилски“, както и приятели на голямата оперна прима, сред които певиците Елена Филипова и Весела Златева, диригентът Алесандро Палиаци и мн.др.
Развълнуван бе и представителят на община Виена г-н Герхард Ценк, който сподели: “Толкова съм щастлив и горд от факта, че една велика оперна певица е имала тук своя дом в продължение на 20 години. Това е потвърждение, че Виена и в частност този централен район на града предоставят прекрасни възможности за живот и привличат изявени хора на изкуството.“
След откриването на паметната плоча последва премиерната за Австрия прожекция на документалния филм “Обич за Гена“ с автор Димитър Сотиров и продуцент и оператор Милена Стойкова. Прожекцията се състоя при голям интерес в балната зала на Консерватория “Прайнер“ и бе съпътствана от фотоизложба с кадри на Гена Димитрова в нейни коронни роли.
Цялото събитие се проведе под официалния патронаж на посланика на България в Австрия д-р Иван Сираков, който видимо развълнуван сподели своята емоция и обяви началото на нови, предстоящи инициативи, които да отдадат почит към паметта на известни българи, оставили трайна следа със своето дело и творчество в Австрия.
Чуйте още интересни подробности и интервюта в звуковите файлове.
Снимки: Сдружение “Лилавият лебед“ и Фондация “Гена Димитрова“.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..