Еколози организираха акция пред Министерството на земеделието и храните тази сутрин, с която изразиха своето недоволство срещу узаконяването на т.нар. „горски заменки“, които, по думите им, ощетяват сериозно държавния бюджет.
Протестиращите настояват държавата да направи независима оценка на всяка една от 103-те сделки, при които бившите държавни терени край морето са били заменени срещу частни имоти във вътрешността на страната.
Природозащитниците от инициативата „Зелени закони“ поднесоха символични коледни подаръци пред ресорното министерство, а върху празничните кутии бяха залепени карти на емблематични заменки, които държавата се готви да подари чрез узаконяване на сделките, квалифицирани от Европейската комисия като незаконна държавна помощ, коментира Тома Белев:
„Държавата пет години нищо не прави и ние това, което правим в момента, е да оценим всяка една от тези заменки, да проверим ипотечни стойности в банки, продажни стойности, за да видим реалната стойност“.
Ценните държавни имоти край морето са били буквално „подарени“ в замяна на много евтини гори на места, където те нямат голяма икономическа стойност, твърдят еколозите.
Сделките са извършени на цени, по-ниски от пазарните, категорични са Вера Стаевска и Мария Щурова:
„Гори, заменени тук около София, Бистрица и Панчарево, където цената беше 5 лева на квадратен метър. Случаят край Банско - 2 лева квадратен метър“.
Главната цел е реализация на инвестиционен проект, разбира се, може би е въпрос на некомпетентност, на корупция, но при всички случаи трябва да бъде понесена отговорност.
Сделките са извършени по време на управлението на тройната коалиция преди десетилетие, допълва Тома Белев:
„Това не са случайни хора, повечето от фирмите, които са заменили тези гори, са свързани лица, някои от които неизвестни, заменили 4000 дка на морския бряг под Камчия за някакви смешни пари като 17 стотинки кв. метър и все още не знаем кой стои зад тях, но знаем, че там има държавна помощ, защото част от тези имоти са ипотекирани. Знаем, че помощта там е огромна“.
Според властите държавната щета е на стойност около 80 млн. лева - средства, които ще бъдат търсени от частните лица, но според еколозите бюджетът е ощетен с много повече, защото само в една от сделките незаконната държавна помощ възлиза на 60 милиона. Мария Щурова:
„Те са придобили част от земята за около 5 милиона лева, а в действителност тя струва може би над 60 милиона“.
От Изпълнителната агенция по горите съобщиха че вече е задействана процедура за събиране на публичните държавни вземания. Валентин Чамов:
„Ние сме от една страна на барикадата, защото и ние, и те искаме да съберем взиманията, които държавата трябва да получи. Разминаваме се в известна степен в размера, но затова има оценителски екипи, които сме наели, да извършат тази работа“.
Но природозащитниците изразиха своето съмнение, че правителство изпълнява задължението си за независима оценка на всяка една от сделките, защото ресорното министерството е възложило проверката на своя фирма, коментира Вера Стаевска. Според Чамов съображенията са неоснователни.
Природозащитниците настояват за среща със земеделския министър Десислава Танева, на която ще бъдат представени следните искания.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА. Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..
Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от „Продължаваме промяната“ Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група. Тази сутрин близките им дойдоха на свиждане в националното следствие. Да види Коцев..
Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..
Празнични тематични вечери ще представят фолклора, мастни занаяти, обичаи и традиционната кухня от Девин. Празничните тематични вечери през лятото се превърнаха в традиционни. Те показват Девин и културно-историческото наследство на региона пред туристическата публика в разгара на летния сезон. Празничната програма предвижда изпълнения на..
И днес екип огнеборци ще гаси огнища на пожара на 2 000 м. в Рила. От вчера следобед тлеят отделни места и паднали дървета - това установиха горските работници, които направиха обход и оглед на място и с дрон. На отделни места в Рила тлеят паднали дървета Пожарът е обхванал около 600 декара гора, която е собственост на Рилския..
Народният театър "Иван Вазов" отчете един от най-успешните си сезони. Над 115 000 зрители са посетили 600 представления и гостувания на международни сцени. От септември до средата на юли Народния театър е реализирал 20 турнета в различни български градове и е участвал в 13 национални и международни фестивали. Трупата е гостувала в Рим,..
Банско ще отбележи 122 години от Илинденско-Преображенското въстание с традиционен събор на хижа "Бъндерица" и едноименния къмпинг в Пирин. Самата хижа пък чества 110 години от създаването си. В 11.30 часа любители на планината от цялата страна тръгват на поход от начална станция на кабинковия лифт към хижа Бъндерица по туристическата..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..