Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Стефанов от Рованиеми: Дядо Коледа работи целогодишно

Коледа е време за семейството, пътувайте през годината, съветва туристическият водач

Снимка: Мартин Стефанов - Личен архив

„Настроението е доста коледно, има много туристи. Тъмно е и е студено.“ Така изглежда градчето на Дядо Коледа - Рованиеми, дни преди празника. Описанието е на сънародника ни Мартин Стефанов, който работи там като туристически водач.

Мартин не препоръчва периода около Коледа за посещение на Рованиеми. Вярва, че на този празник е добре да останем с близките си. 

„Твърде много хора се опиват да дойдат за Коледа. Точно около Коледа малко се пренаселва с туристи и може да се загуби от атмосферата. Дядо Коледа е тук абсолютно всеки ден от годината. Аз го виждам почти всеки ден. Така че може да го посетите почти по всяко време. Не е задължително това да се случи на Коледа.“

Как да срещнем Дядо Коледа

Той си има приемна, офис, който се намира близо до градчето. Може да бъде посетен всеки ден от годината, без изключение, напълно безплатно, разказва Мартин Стефанов. „Няма никакви изисквания. Дядо Коледа е достъпен за всеки. Той говори най-вероятно всички езици. Аз съм го чувал да говори много езици.“

Факт е, че се прави всичко възможно Дядо Коледа и неговите джуджета да отговорят на колкото може повече писма. Отговарят на стотици хиляди годишно, подчерта българският водач в Рованиеми.

Северното сияние като ежедневие

Човек, когато е тук, е най-лесно да посети Дядо Коледа. Със Северното сияние нещата са малко по-различни. Затова го наричаме ловуване, лов на Северно сияние, уточнява туристическият гид. И допълва: освен късмет, си има и някои техники и съвети за успешно „улавяне“ на Северното сияние. Например в "прозореца" между септември и края на март шансът е по-голям, защото през лятото, когато не се стъмва и постоянно е светло, няма как да се види. 

Необходимо е да се следи и прогнозата за времето, за да е сигурно, че ще има безоблачно небе. „Освен това трябва да е тъмно. Хубаво е да е извън града, за да избягате от светлинното замърсяване.“

„Красиво е. Вече свикнах и когато не е много силно, дори си позволявам да не обърна внимание и мога да си продължа да си ходя, без да погледна към небето. Малко неблагодарно може да звучи, но все пак доста често съм го виждал. Понякога Северното сияние е наистина силно. Много мощни светлини има в небето. Тогава излизам навън и усещането е наистина невероятно“, споделя Мартин Стефанов.

Приключения в България

Извън полярната радост и снежна тишина на Лапландия, Мартин има и друго битие – половин година е в България, където приключенства и заснема на видео тези приключения. Затова казва, че живее два живота едновременно. „Едно от тези приключения беше с Божидар Антонов, който измина най-популярния маршрут – от Ком до Емине за рекордно време.“

И България, и Лапландия имат много красива природа, прави паралел Мартин. Отбелязва обаче контраста – докато там, на север, държат много на природата като безценен ресурс за бъдещето, в България го натъжава това, че не пазим природата „и няма как да впечатлим света със сгради и с хотели“.

Попадайки в университета на Рованиеми във Финландия по академичната програма „Еразъм“, Мартин се дипломира като магистър в „Управление на културния туризъм“. Университетът е специализиран в три направления – право, туризъм и училищна педагогика.

Живее в северния град вече шеста година. Казва, че в Рованиеми рядко се чува българска реч, но прави уговорката, че тъй като с туристите общува на английски, може в някоя от групите да е имало и българи, но да не е разбрал.

Слушайте цялото интервю в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29