Камара на общините на Обединеното кралство гласува на второ четене в подкрепа на законопроекта на премиера Борис Джонсън за Споразумението за оттегляне от Европейския съюз, като 358 депутати подкрепиха Брекзит законопроекта, а 234 се обявиха против.
Според публикувания в четвъртък променен вариант на законопроекта за Брекзит, британският парламент няма да има право да поиска евентуалното удължаване на т.нар. "преходен период" за преговори с Европейския съюз след настоящата крайната дата на 31-ви декември 2020-а година.
Днешното успешно гласуване представлява първа стъпка към изпълнение на предизборното обещание на Борис Джонсън да осигури излизането на Великобритания от Европейския съюз в края на януари 2020 година.
Eдва ли някой се е съмнявал, че с мнозинството от 80 места, или общо 365 от 650-те места в Камарата на общините, правителството на консерваторите ще има проблем при гласуването. Разликата от 124 гласа в полза на споразумението за излизане от ЕС обаче си остава впечатляваща, като според непотвърдена информация около 30 депутати на Лейбъристката партия са се въздържали от гласуване, без да се съобразяват с искането на техния лидер Джеръми Корбин да гласуват против.
След днешния вот депутатите ще напуснат Камарата на общините за коледните празници и ще се съберат отново в началото на 2020 година, като на три поредни заседания - на 7-и, 8-и и на 9-и януари ще обсъдят законодателството в подробности, така че то да е готово навреме и страната да излезе от ЕС до 31 януари.
Самото Споразумението за оттегляне от ЕС ще премине към етап на обсъждане в комисиите, последван от така наречения етап на доклад и след това ще бъде изпратен обратно на Камарата на общините за трето четене и окончателно гласуване, преди да бъде предаден за гласуване от Камарата на лордовете. След това се предвижда Брекзит споразумението да се превърне в закон чрез получаване на кралско съгласие от кралица Елизабет Втора.
Към предишния законопроект бяха внесени четири поправки, най-важната от които е забрана да се удължава преходния период след 21 декември 2020 година, по време на който трябва да бъде договорена търговската сделка между Лондон и Брюксел. Интересно е, че от одобреният на второ четене Брекзит законопроект е отпаднала клаузата за уреждането на правата на работниците. От новото правителство на Борси Джонсън посочват, че ще се заемат с този въпрос в отделен законодателен акт, но профсъюзите предупредиха, че това може да доведе до влошаване на условията за работа.
Законопроектът ще трябва да бъде приет от британските законодатели преди 29-ви януари догодина, за да може Европейският съюз да ратифицира това Брекзит споразумение преди крайния срок за излизане на Великобритания от единния блок на 31-ви януари.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел приветства гласуването в Камарата на общините, наричайки го "важна стъпка към ратифицирането на член 50 от Лисабонския договор, уреждащ излизането на Обединеното кралство от ЕС".
От своя страна Европейската комисия заяви, че следи процеса на ратифициране в Обединеното кралство на законопроекта за Брекзит споразумението и добави, че Европейският съюз е готов да предприеме "официални стъпки" за одобряване на сделката.
"Ние отчитаме гласуването в Камарата на общините. Ще следим внимателно процеса по ратифициране в Обединеното кралство. Готови сме да предприемем официалните стъпки за сключване на споразумението и от страна на ЕС", отбеляза говорител на Комисията.
Министърът на транспорта на Сърбия Горан Весич заяви в понеделник, че ще подаде оставка заради срутването на козирка на железопътна гара в Нови Сад през миналата седмица, което причини смъртта на 14 души и рани трима други, предаде Ройтерс. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 "Утре ще подам..
Това ще бъде решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия. Трите коалиционни партии от седмици демонстрират пълен разнобой по важни теми като бюджета и изход от настоящата икономическа криза. В сряда вечерта ще се проведе заключителният разговор на триото лидери на правителството и тогава ще стане ясно дали кабинетът ще удържи..
В италианската област Лигурия се проведе протестно шествие с митинг в Генуа на пенсионерите срещу бюджетната програма на правителството и понижената покупателна способност съобразно инфлацията. Протестът се проведе под надслов "Покупателната способност изтощава тези, които я нямат" – израз на бившия голям италиански политик Джулио Андреаоти...
Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Церемонията по връчването на отличията се състоя тази вечер в НДК. Наградите се раздават вече 10 години в няколко категории. Призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова. В..
Британският премиер Киър Стармър се закани да използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора и обяви допълнителни 75 милиона паунда за граничната полиция на Обединеното кралство. Той заяви това в реч на срещата на върха на Интерпол в Глазгоу. В своята реч премиерът заяви, че новото Командване за гранична..
Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15..
Министерството на вътрешните работи излезе с доклад за дейността си по организацията на предсрочния вот на 27 октомври. 128 досъдебни производства са образувани до края на октомври за нарушаването на изборното законодателство, з адържани са 73 души, с е казва в доклада. От документа става ясно, че до 31 октомври в МВР са постъпили 984 сигнала за..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..