Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019: Външната политика на България

Снимка: БГНЕС

2019 година започна с противопоставяне между президент и премиер за първи път и на терена на външната политика, достигайки пределите на Латинска Америка. Борбата за власт във Венецуела стана повод за разрив между Румен Радев и правителството на Бойко Борисов.

Тази година името на България беше замесено и в шпионски скандали.

Отношенията между България и Русия се движеха в амплитудата между острия тон и призива за конструктивно сътрудничество. Организирана от руското посолството изложба на 9-и септември предизвика размяна на реплики между София и Москва и раздели обществото за историческата дата.

Председателят на „РусофилиНиколай Малинов беше обвинен в шпионаж в полза на руски организации:

„Ние не смятаме, че външната политика на България е правилна. Ние какво правим, всичките сме за затвора ли? 80 процента русофили в България“.

По-късно в Москва той лично беше награден от Владимир Путин с високо правителствено отличие.

Външното ни министерство разреши на руски военен самолет с ракетния комплекс C-400 да прелети над България на път за Сърбия, обяви за персона нон грата разконспириран руски шпионин и отказа виза на новия руски военен аташе, а в началото на декември Москва също изгони български дипломат. Това не попречи добрите отношения да бъдат скрепени на среща на премиера Бойко Борисов с руския посланик Анатолий Макаров.

Премиерът Борисов обясни в парламента, че България води балансирана политика с Русия и между двете държави не стоят разговори за шпионски скандали, а за големи енергийни проекти. Броени дни след завръщането му от визита в САЩ обаче Путин разкритикува България, че съзнателно бави „Турски поток“.

„Ние, за разлика от Турция, Сърбия и Русия, спазваме правилата на ЕС, за да не стане като с „Южен поток“. Ние по-бързо от това по 4-5 км на ден не можем да направим. „Газпром“ обжалва в съда. Аз ще се чуя с президента Путин малко да му обясня. Какво му докладват, не знам“, каза премиерът.

Как правителството разбира баланса между Вашингтон и Москва показа визитата на премиера Бойко Борисов в Белия дом.

Демонстрирайки отношение извън протокола към новия американски посланик у нас Херо Мустафа и стъпвайки на плюсовете от сделката за покупка на F-16, премиерът защити пред Доналд Тръмп строежа на АЕЦ „Белене“ и „Турски поток“.

София поиска обяснение от Париж след изказване на френския президент Еманюел Макрон, че предпочита законни имигранти от Африка пред нелегални българи.

Неспокойно в полето на дипломацията беше и на Балканите, въпреки че не липсваха и добрите новини като тази с участието на сръбския президент Александър Вучич. Вучич потуши и трус между България и Сърбия след изказване на българския премиер за статута на Косово.

София беше замесена в шпионски скандал между Русия и Сърбия.

Не липсваха искри и с Анкара заради изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Турция се е намесила в българската политика заради поправките в Закона за вероизповеданията, предизвика остра реакция у нас.

ГЕРБ и ДПС отсрочиха дълговете на мюфтийството, но не забраниха чуждо финансиране.

Напрежение между България и Турция имаше и заради изказване на турския дипломат Хасан Улусой, който поиска от Кърджали по-застъпено изучаване на турски език. Последният опит на Бойко Борисов да има подкрепата както на Брюксел, така и на Анкара, беше разчетен като одобрение за военната операция в Сирия.

Заради липсата на напредък по спорните исторически и образователни въпроси със Скопие София реши подкрепата за Евросъюза да не е безусловна, а вицепремиерът Каракачанов припомни правилата на играта. Последното заседание на Съвместна комисия София - Скопие преди края на годината не донесе резултат.

А дали ще се справим със сложния баланс между Вашингтон и Москва? Предстои да разберем дали в България ще дойдат и Доналд Тръмп, и Владимир Путин.

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок

"Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок! Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!".  Това написа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в социалната мрежа Facebook след изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Според поста на Петков днешното изявление е било..

публикувано на 26.11.24 в 13:14

БСП – Велико Търново: Няма масово напускане на членове, числото 92 е фалшиво

Общинското ръководство на БСП във Велико Търново определи като фалшива новина обявеното масово напускане на 92 членове на партията в града. Общинските съветници на БСП намаляха с един, след като Петко Тюфекчиев, един от обявилите се, че напускат, става независим съветник. Миналата седмица Петко Тюфекчиев заяви в предаването "12+3" по..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Български бизнесмен обвинен от европрокуратурата за опит за измама с китайски селскостопански машини

Европрокуратурата обвини български бизнесмен заради опит за измама с китайски селскостопански машини, които се опитал да представи за български. В Софийския окръжен съд е предявен иск за опит за измама по европейски проект за близо 2 милиона евро. Случаят е от 2021 година когато Министерството на планирането на Република Конго обявява..

публикувано на 26.11.24 в 12:33
Среща между представители на коалиция БСП-Обединена левица и партиите

БСП: Да потърсим не най-възрастния, а най-подходящия кандидат за председател на НС

БСП-Обединена левица преговаря в парламента за събиране на мнозинство, което да реши безизходната ситуация, в която се оказа 51-ото Народно събрание. Социалистите са поканили всички политически формации на среща без ГЕРБ и ДПС-Ново начало. На срещата дойдоха само от "Възраждане" и МЕЧ. ИТН са отказали, а от ПП-ДБ са изпратили писмо, че остават..

публикувано на 26.11.24 в 12:25
Наградите на Български дарителски форум

БДФ ще връчи наградите "Корпоративен дарител", във фокуса на вниманието са трудните каузи

Днес - 26.11, от 17 часа ще се проведе официалната церемония по връчване на годишните награди "Корпоративен дарител" на Българския дарителски форум. За 19-та поредна година ще бъдат отличени дарители и общественозначими каузи. Тази година във фокуса на вниманието ще бъдат трудните каузи в дарителството , обясни пред БНР Боряна Кирилова, БДФ...

публикувано на 26.11.24 в 12:16

Борисов оттегля кандидатурата си за премиер

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че оттегля кандидатурата си за премиер.  На брифинг в централата на партията той призова ПП-ДБ да съобщят кой е равноотдалеченият им кандидат за министър-председател и  отправи остри критики към ПП-ДБ и писмената им позиция, в която заявяват, че Борисов е неприемлив за премиер и че няма да участват в търговия..

публикувано на 26.11.24 в 12:14
Н.Пр. Хисаши Мичигами

Н.Пр. Хисаши Мичигами: Японският бизнес се завръща в България

Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона.  Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами. "Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да..

публикувано на 26.11.24 в 12:05