Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2019: Отбраната на България

Снимка: БГНЕС

Милиарди за нови изтребители, милиони за ремонти на стари учебни машини и купуване на втора ръка кораби. Така Министерството на отбраната ще изпрати 2019-а година. От политическия избор за въоръжение, което да ни служи за десетилетия напред, до липса на кадри, поне засега, които един ден да бъдат търсени и чрез задължителна казарма, се простират събитията във военния сектор.

В годината, в която НАТО отбеляза 70-ата си годишнина, а България 15-ата от членството си в Алианса, страната ни реши да направи най-мащабната покупка на техника - нови самолети. Първата от 30 години покупка за 2,2 милиарда лева от САЩ беше обоснована с нуждата от засилване на евроатлантическите способности, но превърна разговорите между политическото ръководство на министерството и президентството почти в битка.

Като бивш военен пилот президентът Румен Радев искаше нова техника за армията ни, но като президент и върховен главнокомандващ постави под съмнение решението на правителството да даде милиардите.

Преди да се стигне до поръчката, тежки политически дебати трябваше да обосноват решението за старта на преговорите.

Заради плащанията на самолетите България емитира няколко пъти дълг. И това бяха само част от мотивите, заради които Румен Радев наложи вето. 

Четири бойни самолета ще бъдат доставени до края на 2023 г., а последните – в началото на 2024 г. Договорите не включват изграждането на необходимата инфраструктура. За това в следващите три години правителството е предвидило около 900 милиона лева. Първата сума ще бъде дадена през 2020-а.

Заради многото плащания обаче останалите два проекта остават нереализирани - министърът на отбраната Красимир Каракачанов не сподели притеснения за забавянето на модернизацията на военноморските и сухопътните войски.

През 2019-а не се сбъдна желанието на командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев да има нови кораби.

Сроковете за предложения от българската „Делфин“, германската „Люрсен“ и италианската „Финкантиери“ бяха удължавани няколко пъти. Но само чуждите компании подадоха оферта. Договорът за корабите се чака през пролетта на 2020-а.

Догодина се чака и решението какво ще се случи с проекта за Сухопътните войски. Четири са компаниите - германска, финландска, френска и швейцарска. Те се борят за доставката на 150 машини за три батальонни бойни групи, допълнително оборудване, както и обучение. 533 млн. лева за периода 2020 - 2022 г. са записани за проекта в средносрочната бюджетна рамка. А от Министерството на отбраната казаха наскоро, че е съставена схема, която да намали от 12 на 9 годините за плащане. Но командващият войските генерал-майор Михаил Попов каза при отбелязване на 134-тата годишнината, че не е оптимист. 

С договори за 2,2 млрд. лева за самолети и планирани още толкова за бронираните машини и патрулните кораби завършва годината за Министерството на отбраната. Сметки, които дават повод дори на премиера Бойко Борисов да се похвали при срещата си с американския президент Доналд Тръмп, че разходите на България за отбрана през тази година са достигнали 3,1 на сто от БВП.

Модернизацията вървеше заедно и с критиките - че страната ни дава милиони за поддръжка на старите машини. Последните - 16 милиона лева, отпуснати за подмяна на двигатели на осем самолета МиГ-29 по договор с Русия. Или критиките за идеите, че отново Русия може да ремонтира щурмовите самолети СУ-25. Ремонтът на учебните военни самолети ЕЛ-39 в Украйна бяха дадени на прокуратурата.

През годината военният министър Красимир Каракачанов отчете, че специалната кампания за набиране на войници е успешна. Близо 5000 души е недостигът. И то от години. Затова в плановете на министерството за догодина продължава да стои идеята за възстановяване на доброволната казарма. 

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локализиран е пожарът, причинен от самозапалил се автомобил на АМ "Тракия"

Площ от 300 декара е обхванал пожарът в землището на сливенското село Скобелево, който тръгна от самозапалил се автомобил при километър 268 на автомагистрала "Тракия". Изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.   Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 21.07.25 в 20:28

НЗОК, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София

Здравната каса, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София за извършените и отчетените от тях дейности, съобщиха от НЗОК. Сред лечебните заведения са две държавни, две частни, както и ведомствените МВР болница и Военномедицинската академия. Проверките са комплексни и се извършват с участието на инспектори от държавната..

публикувано на 21.07.25 в 19:57

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет на Западните Балкани

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет в региона на Западните Балкани. Това е била общата позиция по време на срещи на външния министър Георг Георгиев в Лондон със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Карън Пиърс и с членове на Групата за приятелство с България в британския парламент.  България..

публикувано на 21.07.25 в 19:51

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки, след като по-рано днес беше блокирано заради голям пожар. Заради пожар АМ "Тракия" е затворена и в двете посоки между Церово и Калугерово Трафикът се извършва нормално, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Движението се осъществява..

публикувано на 21.07.25 в 19:43

34 нарушения за шофиране в аварийната лента регистрираха ТОЛ-камерите през уикенда

34 нарушения за шофиране в   лентата за принудително спиране са  регистрирали камерите на Националното ТОЛ управление за почивните събота и неделя. Две трети от тях са в област Благоевград, на автомагистрала "Струма". Всички нарушители ще бъдат санкционирани след обработка на данните в МВР.  Над 1300 камери, монтирани на 295 рамки, вече..

публикувано на 21.07.25 в 19:20

Кюстендилският съветник Георги Петров отхвърли обвиненията на БОЕЦ в корупция

Кюстендилският съветник и регионален лидер на ВМРО Георги Петров отхвърли обвиненията на БОЕЦ в корупция. От БОЕЦ внасят в антикорупционната комисия сигнал срещу общински съветник от Кюстендил От БОЕЦ вече са били на среща в ОбС в Кюстендил и с кмета на града инж. Огнян Атанасов по "случая Петров", но така и не е станало ясно в какво е..

публикувано на 21.07.25 в 19:05

Георг Георгиев проведе работна среща с британския външен министър

Министърът на външните работи на Република България Георг Георгиев е провел двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на Обединеното кралство, информират от МВнР. Срещата се е състояла в контекста на активния политически диалог между двете държави, който се развива..

публикувано на 21.07.25 в 18:20