Д-р Петрова е майка на петмесечната Мартина, която търпеливо изчакала да минат всички държавни изпити, преди да се роди, шегуват се родителите й.
Гергана Петрова може да работи в най-престижните болници у нас и в чужбина, но засега е категорична, че ще иска да лекува в родния си град в Разлог и в местната общинска болница. Защото „удовлетворението човек може да го постигне независимо къде се намира“.
Тя е решена да трупа опит от обучения и конгреси по света, но да прилага наученото тук, понеже, „колкото и банално да звучи – човек си тежи на мястото“.
Шанс за малките болници
Ако повече млади лекари направят подобна крачка, след години няма да се говори за кадрови дефицит в по-малките болници, вярва носителката на „Златен Хипократ“.
„Трябва да дадем шанс на малките болници, на хората от малките населени места“, допълва д-р Петрова. И споделя свои наблюдения, че ако се предоставят добри условия на колегите й в малките болници, много от тях са склонни да работят там.
Медицината е изключително трудна специалност и професия, а за жена лекар е може би още по-трудно, защото въпреки изравнените социални роли, на една жена винаги се пада малко повече, признава тя.
Насила лекар не се става
„Именно затова една жена лекар никога няма подходящ момент да има деца – дори като студент, като специализант, камо ли като току-що започнал лекар“, споделя Гергана Петрова, според която „насила медицина не се учи и насила лекар не се става“.
„Обучението по медицина в България според моите виждания е на доста добро ниво. Съвсем конкурентно с Европа и света“, подчертава д-р Петрова, която иска да специализира акушерство и гинекология.
Реалист е. "Възможностите на лекаря са до един праг. Минем ли този праг вече нищо не зависи от нас", признава д-р Гергана Петрова, която е вярваща и пожелава на себе си и близките си единствено здраве.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца, жалко..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..