Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай, Иран и Русия започват съвместни военноморски учения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай, Иран и Русия започват утре съвместни военноморски учения в Индийския океан и Оманския залив, съобщи днес китайското министерство на отбраната, на фона на повишено напрежение в района между Иран и САЩ, предаде "Ройтерс".

Китай ще изпрати "Синин", ескадрен миноносец с управляеми ракети на борда, за участие в ученията, които ще продължат до понеделник и имат за цел да задълбочат сътрудничеството между военноморските сили на трите държави, заяви на редовен брифинг за медиите говорителят на китайското министерство У Цян.

Тези учения са "нормален военен обмен" между въоръжените сили на трите страни и са в съответствие с международното право и практики, допълни той. "Те не са непременно свързани с регионалната обстановка", каза говорителят, без да навлиза в подробности.

Оманският залив е морски коридор с особено деликатно значение, тъй като е свързан с Ормузкия проток, през който преминава около една пета от световния петрол, а чрез него и с Персийския залив.

Ученията ще се състоят в момент, когато отношенията между САЩ и Иран са изпълнени с напрежение. Търканията между двете страни се засилиха, откакто миналата година американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Техеран от 2015 г. и възстанови санкциите срещу Иран.

След няколко нападения през май и юни срещу международни търговски кораби, включително саудитски петролни танкери, Вашингтон предложи във водите на Персийския залив да бъде създадена военноморска мисия, оглавена от САЩ. Вашингтон обвини за нападенията Техеран, но Иран отхвърли обвиненията.

Напрежението в района се засили не само заради спорната ядрена програма на Иран, но и заради нападение през септември срещу саудитски петролни обекти, за които Вашингтон и Рияд обвиниха Техеран. Иран отрича да е замесен и в този случай.

Китай поддържа тесни дипломатически, търговски и енергийни връзки с Иран. Пекин обаче има добри отношения и с регионалния съперник на Техеран, Саудитска Арабия, което означава, че на Китай се налага да действа доста внимателно в тази част от света, в която традиционно е имал далеч по-малко влияние в сравнение със САЩ, Русия или Великобритания, отбелязва "Ройтерс".

Китайският президент Си Цзинпин вероятно ще посети Саудитска Арабия догодина, когато тя ще бъде домакин на срещата на върха на Г-20.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстрация: Георги Цветков

Българите – на 61 място по щедрост, 2/3 от нас са дарили през 2024 г.

Все повече нуждаещи се хора търсят помощ от благотворителни организации , сочат данни на Световния доклад на дарителството. Партньор за проучването у нас е фондация "BCause". Българският доклад ще бъде публикуван през ноември. Тазгодишното проучване е с по-широк обхват. България е на 61 място по щедрост , посочи пред БНР Елица..

публикувано на 25.09.25 в 10:24
Бойко Борисов

Борисов за липсата на кворум в парламента: Колективна безотговорност

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи поредната липса на кворум в пленарна зала като "колективна безотговорност" и "номера на опозицията": "Всички знаят, че тази седмица има делегация в Япония, делегация във Франция, делегация в Щатите. И за това правят тези номера. Какво да правим?", попита в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ...

публикувано на 25.09.25 в 10:12

Гърция екстрадира бивш зам.-председател на Молдова, издирван за източване на 1 млрд. долара

Гърция екстрадира в Молдова издирван за източване на един милиард долара бивш заместник-председател на парламента. Заловеният в южната ни съседка магнат Владимир Плахотнюк ще бъде екстрадиран в страната му днес. Той е обвинен от властите в Молдова за източване на 1 милиард долара. Престъплението е извършено през 2014 година и тогава сумата е..

публикувано на 25.09.25 в 10:00

Кипър с първо гаранционно споразумение по програмата InvestEU

В Кипър бе подписано първото гаранционно споразумение с Европейския инвестиционен фонд по програмата InvestEU. То отбелязва важен етап в достъпа на кипърските предприемачи до финансиране, подчерта в съобщението си Европейската инвестиционна банка. Споразумението предоставя гаранции за портфолио от заеми, предназначени да мобилизират близо 63..

публикувано на 25.09.25 в 09:48

От "Възраждане" са внесли в Люксембург иск срещу присъединяването ни към еврозоната

От "Възраждане" са внесли в Люксембург иск срещу присъединяването на България към еврозоната.  Междувременно от политическата партия подготвят нов протест с искане за оставка на правителството, съобщи в Силистра лидерът Костадин Костадинов по време на среща с обществеността на града. Исковата молба, подадена в Съда на Европейския съюз, оспорва..

публикувано на 25.09.25 в 09:37

Парламентът пак не заседава, пак поради липсата на кворум

Нерегистрация на депутатите от няколко парламентарни групи доведе до невъзможност парламентът да започне работа.  При първият опит не се регистрираха от ПП-ДБ, "Възраждане", Алианс за права и свободи, МЕЧ  и "Величие".  Председателят на парламента Наталия Киселова констатира:  "Регистрирани са 104 народни представители, ще направим втори опит..

публикувано на 25.09.25 в 09:35
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Димитър Маринов: Промените създават условия само "правилните аптеки" да работят с НЗОК

Законодателни промени създават такива условия, така че само определени аптеки да имат желание да работят с НЗОК . Това предположи пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.  "Цените на лекарствата не са обект на преговори между БФС и НЗОК. Ние не договаряме и обеми, т.е. какви лекарства, колко бройки, какво..

публикувано на 25.09.25 в 09:11