Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Славчо Иванов: Вярата и знанието не са в противоречие

Във великотърновското неделно училище към църквата „Свети Никола“ се обучават двайсетина деца

Снимка: Здравка Маслянкова

Да бъде добро и любов си пожелаваме най-често на Рождество Христово. Какво е добро и любов учат двайсетина великотърновски деца в неделното училище към църквата „Свети Никола“ в града.
    

Неделното църковно училище във Велико Търново при православния храм „Св. Никола“ е на 180 години. В часовете по вероучение двайсетина деца учат това, което са учили и предците им, обяснява отец Славчо Иванов. Според него часовете по религия след неделната служба са важни в днешните времена.

Времена на подмяна

„Особено в днешно време, когато се подменя историята, когато се подменят дисциплините. Наблюдаваме това нещо да се стигне до там да подменят толкова много думи в романа „Под игото“ на Иван Вазов. Нашите дисциплини, Слава Богу, през вековете са едни и същи, не са подменени. Дори имаше години, когато използвахме учебници от царско време. По тях работихме в първите години, само че предлагахме знанията в съвременен вид“.

Вярата и знанието не си противоречат, смята отец Славчо:

„И при нас, в неделното училище, тези дисциплини, които преподаваме - гледаме да съхраним и нашата вяра, а и знанието за различните неща, които ни заобикалят и най-вече по какъв начин ние да живеем. Примерно преди 100 години на нашите предци са им предлагали, са вменявали, че човек е излязъл от маймуната. Заварихме тези години. Сега ни предлагат още по-щури идеи, които са вече много брутални, много насилствени, говоря за джендърската идеология. Учим ги, че Бог е сътворил два пола мъжки и женски, Адам и Ева“.

В пепелта на пожара

Според историческите данни първото славянобългарско църковно училище в Търново е изградено през 1839 г. След десетина години в града избухва огромен пожар, който унищожава училището заедно с 600 къщи. След това видният търновски търговец хаджи Минчо дарява пари за нова сграда. Днешната пристройка към храма „Св. Никола“, където се помещава неделното училище, е съградена преди четвърт век.

И двете деца на Надежда Димитрова посещават неделното училище във Велико Търново.

„Семейството е вярващо и децата да получават този вид образование, освен вкъщи, и по по-специален начин от свещеник и да са в църквата, защото е много важно християнските ценности да присъстват в живота им. Доброто като понятие е философско, но и християнско. Доброто се носи в душите на хората. Аз лично го свързвам с неосъждане, с приемане на хората, с възможността, ако можеш, винаги да помогнеш на някой“, казва тя.

Синът на Надежда Димитрова – 11-годишният Тома Димитров, е в църквата от бебе. Христос ни помага и ни учи на добро и любов, казва русият младеж, който, като всички останали момчета на неговата възраст, е с модерна прическа, ходи с дънки и кецове и не излиза от телефона си. 

Да правиш добро 

„Ние не правим такива грехове като другите и ако правим, можем да се пречистим от тях. По-различен съм от другите деца с вярата в Христос. Те много рядко идват на църква точно по празниците като Рождество Христово, а ние всяка неделя идваме. Всичко ми е интересно в часовете по вероучение. Сега по празниците има и други разкази, освен за Христос, и за отците. И ми е много интересно. Като правиш добро на някой рядко се връща, но пак ти е хубаво на душата, че си направил нещо добро и си мисля, че тази вяра е правилна и точно за това името е православна вяра, направо е, да се помолиш на иконите и Господ ще ти прости“. 

От месец в неделното църковно училище в часовете по вероучение идва и 9-годишинят Давид Кираджиев:

„Научавам много неща за Бог, за Исус Христос и ми харесва. Господ е създал земята и първите хора на земята, които са били Адам и Ева. Той е създал цялата вселена, всички планети и това ме удивлява. На Рождество се е родил Исус Христос, синът на Бог“, вече знае Давид.

За Рождество Христово престоятелят на църквата „Св. Никола“ във Велико Търново отец Славчо Иванов пожелава:

„Нека витлеемската звезда да огрее сърцата на всички деца, да огрее домовете на православните християни и по този начин да станат съпричастни с тази божествена радост, която са изпитали и пастирите, и ангелите като се пеели слава във висините Богу, на земята мир, на човеците – благоволение“.

Темата в звук чуйте в аудио файла.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30