Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Колчева - първата българка на Еверест, потегля след броени дни на нова експедиция

На Еверест, 2009 г.
Снимка: Камен Колчев



Първата българка, изкачила Еверест, Петя Колчева заминава след броени дни на нова експедиция. Със съпруга си Камен Колчев, с когото през 2009 г. изкачват най-високия връх на планетата, сега ще направят опит на най-високия връх в Антарктида, после Камен ще се отправи към най-високия връх на Южна Америка, а след това Петя и още двама български алпинисти ще се опитат да изкачат един от най-известните върхове в Патагония - Фиц Рой. 

Петя е успешен адвокат, а Камен - финансов експерт. Събира ги любовта към планината и са заедно вече повече от 30 години. Имат 3 деца. Петя казва, че когато хората са съмишленици, остават обединени, въпреки трудностите. А за да бъдат щастливи заедно, трябва да имат общи интереси и проекти.
През 2008 г. изкачват с Камен осемхилядника Чо Ою. Година по-късно стъпват на Еверест и така Петя става първата българка, изкачила най-високия връх на планетата. 

За сегашната експедиция, която наричат "3 в 1", тръгват на 3 януари. 

Петя се готви на Витоша
Първата цел е връх Винсън (4892 м) - континенталният първенец на Антарктида. Денем температурите достигат минус 30 градуса. Характерни са белите нощи. Височината се чувства по-тежко, отколкото на екваториален връх, тъй като центробежните сили при въртенето на Земята изтласкват атмосферата в района на Екватора. По тази причина радиацията около полюсите е много по-силна.

След това Петя и Камен се отправят към Аконкагуа (6962 м) - континенталният първенец на Южна Америка, с типичните за него ураганни ветрове. През 2004 г. Петя успява да изкачи върха, но съпругът й не успява, заради неподходящи обувки. Ако сега успее, двойката ще завърши проекта си за изкачване на "Седемте континентални първенци".

На Враца с осигуряващ - Тихомир Димитров
Третият връх от експедицията е Фиц Рой (3375 м) в Патагония, където основен фактор обичайно е времето - мъгливо и дъждовно, с редки прозорци от подходящи за катерене условия. Фицрой е един от символите на биг уол катеренето (по големи стени). Неговите скални кули са първообразът на скалните игли в "Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери. На Фиц Рой опит ще направят Петя и алпинистите Младен Данков, Милен Братанов и Николай Стоянов (за когото стана ясно, че се присъединява към екипа след публикуването на статията - бел.ред.). Характерно за биг уол катеренето е, че е по стени, високи няколкостотин метра, което често налага да се спи на стената. 

Милен Братанов
Няма да имат помагачи и сами ще носят инвентара си. Целта е да завършат експедицията до трите върха за 40 дни.

Екипът уточнява подробности
На снимката: Камен Колчев (вляво), Младен Данков (в средата), Николай Стоянов (седнал), Милен Братанов (вдясно).
Интервю с Петя Колчева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03