Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Марков: Опозицията като критикува, и да предлага

СОС гласува бюджета за чистота

Борис Бонев: План-сметката за 2020 г. не показа, че заявките на кмета ще бъдат изпълнени

| обновено на 30.12.19 в 09:12
Снимка: Архив, БГНЕС

Столичният общински съвет (СОС) ще гласува бюджета за чистотата за идната година.

За тези дейности са заложени над  217 милиона лева. Повече пари са предвидени за събиране на отпадъците и транспортирането им, както и за разделното събиране на боклука.

По-често миене на улици, метене с машини и почистване на вътрешно кварталните улици - обещава зам.-кметът по екологията Йоана Христова:

“Влизаме доста по-интензивно в кварталите както по отношение на поддръжката, свързана със събирането и третирането на отпадъци, така и по отношение поддръжката на междублоковите пространства. Предвиждаме увеличаване на средствата за районите с 200 хил. Те стават 8,2 млн., които влизат всъщност специализираните звена на районите, които извършват косенето, почистването и цялостната поддръжка на междублоковите пространства“.

Не се предвижда увеличение на такса смет в София и през следващата година.

В план-сметката по отношение на въздуха са предвидени поредица от дейности и разходи, които имат директен ефект върху качеството на атмосферния въздух, посочи още Христова. 

Парите никога не са достатъчни, каза в интервю за предаването „Преди всички“ общинският съветник Стефан Марков от местната коалиция между ГЕРБ и СДС.

„В тези 217 млн. лв. за почистване влизат повече неща от просто почистване, а именно сметосъбиране, миене, метене, косене, депониране и обезвреждане, лятно и зимно миене. 67 млн. са за събиране на битови отпадъци, 85 млн. за поддържане чистотата за обществено ползване, 60 млн. за проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация и закриване на депа. Важно е да работим за чист и подреден град и за превръщането на отпадъците в ресурс“, коментира той.

Според него включително опозицията е добре, когато критикува, и да предлага.   

Независимият общински съветник Борис Бонев отправи критика, че в новата план-сметка са предвидени 9 пъти повече пари за ръчно почистване отколкото за машинно:

„Трендът – едни армии на хора с метли, като в Хари Потър, да се разнасят из столицата и крайно неефективно да почистват града, ще бъде запазен и през 2020 г.“.

За него в документа има два основни проблема и един чисто процедурен:

„Първият проблем е, че липсва анализ на това какво е свършено до момента, какво не е свършено и защо. Може би най-големият проблем на този документ е, че противно на очакванията, че бюджетните документи обикновено са една досадна съвкупност от много числа, това е основен инструмент за прокарване на политики и правене на политика. План-сметката за 2020 г. не показа по никакъв начин, че заявките, които бяха давани през предизборната програма на кмета Фандъкова, ще бъдат изпълнени“.

Според него смисълът на кръговата икономика не е в горенето на отпадъци. „София е в котловина и има сериозен проблем със замърсяването на въздуха. Всеки следващ източник на замърсяване на въздуха, какъвто ще бъде и бъдещият инсинератор, ако се построи, ще влоши допълнително състоянието на въздуха в София. Има много аргументи, които говорят, че Столична община не върви по пътя, по който би следвало да върви една отговорна към живота и здравето на гражданите си община и такава, която наистина иска да третира боклуците като ресурс“, подчерта независимият общински съветник.

По думите му въведеният зелен билет е бил пиар акция на Общината, защото точно тогава не е имало условията за влизането му в сила. През зимата основният замърсител е битовото отопление, а в бюджета за 2020 на Общината няма мерки за борба с това, подчерта Бонев. Според него трябва да започнем да анализираме възможността за забрана на използването на твърдо битово гориво за отопление, но управляващите не искат да повдигат този въпрос. 

Стефан Марков подчерта, че от няколко дни са въведени 22 станции за измерване на въздуха, които освен фини прахови частици, ще измерват и азотен диоксид, серен диоксид, озон и въглероден окис. Чистотата на въздуха е комплекс от мерки, подчерта той.

По думите му е изключително важен и контролът:

„За 2017 г. санкциите и спестените средства за зимно и лятно почистване са 2,8 млн. През 2018 г. са почти 4 млн. Това не включва глобите за сметосъбиране“.

Правят се нови модели и подготовка за тестване на различните начини за такса смет, което е плод на следващ дебат, каза още Марков и добави, че срокът е до 2021 г.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27