„Традиционно през последните десетина години най-големите неща, които се случват, са именно в Космоса. Там са концентрирани най-много усилия. Там има ужасно много нови неща за откриване“. Това коментира пред БНР Никола Кереков от платформата Рацио.бг.
„Техническите и теоретични предизвикателства на Космоса продължават сериозно да вълнуват учените. Големи открития в Космоса се случват непрекъснато. Случваха се и тази година, която беше много силна. Тази година се навършиха 50 години от първото кацане на лунната повърхност на човешки крак. Имаше много мисии, насочени към Луната“, посочи той в интервю за предаването „Преди всички“.
Според него не сме готови за пилотирана мисия до Марс. Конкретно в тази сфера имаме нужда от доста повече изследвания, а за да ги направим, най-лесният начин е да използваме най-близкото до нас небесно тяло – Луната, за да тестваме необходимите ни технологии, добави той и изказа мнение, че Луната е чудесна междинна стъпка за пътуването ни към Марс.
„Може би най-добрият вариант би бил следващият космически кораб по посока на Марс да бъде стартиран именно от орбитата на Луната например, където ще ни е много по-лесно, а не от Земята, където ще ни трябват много повече ресурси и много по-голяма ракета“, коментира Кереков.
Според него 2019 година е доближила науката до обикновения човек, любителя. Обществото е доста по-ангажирано с наука и всяка изминала година това става все повече, категоричен е той.
Пробивите в медицината - най-вълнуващи за обществото
71 вида растения и животни са открили учените през тази година. През 2019-а имаше също археологически и медицински открития.
Големите пробиви в медицината най-много вълнуват обществото, каза Никола Кереков. Той изброи част от успехите в тази област – разработката на ваксина срещу рак на гърдата, успешните клинични изпитвания на лечение срещу цистична фиброза, успехите на полето на ебола с одобрената ваксина и два медикамента.
Много близо сме до изкореняване на детския паралич, изтъкна той. Скоро обаче няма да успеем да преборим морбили, добави още Кереков и уточни, че основният проблем при това заболяване идва от антиваксърското движение. По думите му тук проблемът не е с медицината, а е обществен и политически.
Според Кереков най-големият пробив в науката през тази година е бил развитието на нова разновидност на метода за генно редактиране "Криспър". Развитието на този метод определено прокарва пътя на генното редактиране към реални терапевтични цели, смята той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството на Нидерландия предлага кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, научи БНР. Кабинетът е предал предложението си на парламента на страната, както изисква националното законодателство. Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори да кажат "не", правителството има правото да не..
Директорите на болници преценяват какъв да е минималният брой лекари в дадено отделение, така че да осигурят непрекъснат лечебен процес за пациентите. В различните специалности има различен минимален брой, който е свързан и с нивото на компетентност на лечебното заведение. Това обясни в интервю за "Хоризонт" д-р Неделчо Тотев, директор на..
До 18 декември продължава конкурсът на "Български пощи" за най-красивото писмо до Дядо Коледа. В Централна поща в Русе също беше поставена специална кутия за писма до добрия старец в Лапландия Инициативата за пощенската кутия до Дядо Коледа е вече традиционна за Русе и всички служители на Централна поща са ангажирани с обработката на..
Непоказани снимки и спомени на Силви Вартан от България са включени в изложба, която се открива днес в Париж. Инициатор е Българският културен институт във Франция. Експозицията, която събира близо 50 уникални фотографии от различни години от завръщанията на Силви Вартан в България, може да бъде разгледана до 30 януари догодина. Тя..
В Европа става оспорване на властта на сегашните политически елити . Поредица от кризи показа неспособността на тези елити да се справят с основни проблеми на европейските граждани. Това мнение изрази пред БНР политологът Иван Начев, преподавател в Софийския университет, експерт по интеграция на ЕС. По думите му така се появява..
Има установена разлика от 7595 гласа в секциите, определни за проверка от КС. Това посочи пред БНР бившият заместник-министър на електронното управление Благовест Кирилов. Той е и част от неправителствената организация "Демократичен център", която направи анализ върху данните от флаш паметите на машините за гласуване и протоколите от СИК...
Президентът Румен Радев ще изнесе лекция пред студенти от Университета за национално и световно стопанство, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора у нас. Това съобщиха от президентския прессекретариат. Събитието е част от 21-вото издание на Младежкия икономически форум, който се провежда в учебното заведение под..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е..
Фондация Глобални библиотеки България съвместно с фондация BCause организират дарения от книги, с които ще се попълнят библиотеките в малките..