Ще се плашим ли и през 2020 г. от норвежкия влак и ще се прави ли политика под страха от призраци?
През миналата година бяхме подложени на чудовищна дезинформация и пропаганда – мнението е на Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата (НМД). По думите му има две основни линии за това – едната руска, а другата – свързана с крайнодесни религиозни организации.
Две линии на пропаганда
„И двете линии финансират доста ресурси в България, за да могат да „страхуват“ родителите. Едните, които са религиозните – те искат да възстановят естествения ред, тоест да дойде каквото ни е дал Бог и каквото ни е дала природата – това е и всякакви закони, които касаят родителски политики, деца, жени трябва да бъдат отменяни, и на всички родители, които не са в брак, трябва да им се подиграват и да бъдат унижавани. Другата линия е ясна – по отношение на Кремъл, които желаят да преразпределят Европа по нов начин и България да е част от една друга система, която е доста по-различна: там има антиевропейски настроения. И децата и родителите са тема, най-близка до сърцето на хората. И започна една масирана реакция, масирана кампания за това как ще дойдат норвежците и ще ни вземат децата.“
Под ударите на тази кампания според Богданов освен Стратегията за детето и отложеният Закон за социалните услуги, попадат още Законът за домашното насилие, който също е бил сериозно атакуван, Законът за закрила на детето, Законът за хората с увреждания. Имаме проблем с политиките за детето и семейството, обобщи той.
Кариес и петно на блузата
Вместо да отправят градивни предложения организациите, стоящи зад кампаниите сеят страхове сред родителите, подчерта Георги Богданов. „Че заради един кариес ще ти вземат детето, заради това, че не ти е изолиран апартаментът също, заради петно на блузата ще ти вземат детето и такива подобни дивотии.“
Това според Богданов се комбинира добре с като цяло неголямото доверие на българите в държавата и институциите. Има цели църкви, които са част от тази дезинформационна кампания, допълни той.
„Голяма част от родителите обаче гледат с насмешка на това, шегуват се, дори някои казват – не може ли освен децата да отидем и ние, родителите. Има хора, които не обръщат внимание на всичките тези глупости“, коментира Богданов, който прогнозира тежка 2020 година с оглед на дезинформацията и пропагандата.
Нишата на страховете
„Защото те намериха една ниша, в която да влязат – това е да будят страхове, да оказват влияние на политици, чрез определени патриотични политически организации да налагат своите тези. В крайна сметка политическите партии не разбират откъде идва всичко това и ние се намираме в една ситуация, в която няма ясна политическа воля да кажат: „Стига! Това на нищо не прилича. Трябва да вървят напред тези неща.“
„Те ще бъдат още по-активни и по-настървени в това Законът за социалните услуги да бъде отменен. Те нападат и децата с увреждания, и хората с увреждания също така, освен НПО и социалните услуги“, смята Георги Богданов.
Джендър
"Думата джендър се превърна в едно страшилище в България. Африканските държави имат министри по равенството на половете и те разбират какво е думата джендър, а пък ние в България така и не го разбрахме", посочи още Богданов.
НМД обединява над 150 организации и годишно помага на повече от 70 хиляди деца и над 13 хиляди семейства.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..